Ekonomi

EYT’de Çözüm Arayışı: GSS Prim Ödeme Zorunluluğu Kaldırılacak Mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Emeklilikte Yaşa Takılanlar için talimat vermesi ve kurul oluşturması, binlerce yaş bekleyen vatandaşı umutlandırdı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile EYT için kurul kuracak olan Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Başkanvekili Vedat Bilgin ise EYT’ye dair ilk açıklamasında çalışmanın uzun soluklu olacağını açıklamıştı. 

Peki uzun soluklu olacak bu çalışma için neler öngörülüyor. İşte ilk değerlendirmeler;

TÜRKİYE MODELİ GETİRİLECEK

EYT konusunun çözümü için dünya ülkelerinin örnekleri basında yer almıştı. Özellikle Finlandiya modeli, Emeklilikte Yaşa Takılanlar için konuşulurken diğer örneklerde gündeme gelmişti. 

Finlandiya modeline göre; emekli olmak için yaşı bekleyen vatandaşlar eksik her yıl için daha az maaş alıyorlar. Bu oranın her yıl için yüzde 2 olduğu da gündemde. 

EYT ile ilgili bu konular konuşulurken çözüm sürecinin uzun olacağının konuşulması bu süre boyunca EYT’li vatandaşların karşılaşacakları sorunları da gündeme getirdi. 

Bu Çerçevede;

Konuşulan bir diğer konu GSS prim ödemeleri. EYT’li vatandaşların her ay ödemek zorunda oldukları GSS primleri ile ilgili olarak çözüm sürecinde bu ödemelerin kaldırılabileceği konuşuluyor. Ancak EYT konusuna dair henüz net bir açıklama bulunmuyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir