Ekonomi

EYT Önergesi Verildi! EYT Kimleri Kapsayacak? Kimler 1 Ekim Sonrasında Emekli Olacak?

EYT uzunca süredir gündemde ve yasa çıkmadan da gündemden inecekmiş gibi değil. Bir çok mağdur 1 Ekim sonrasında emekli olmanın hayalini kuruyor. 1 Ekim öncesinde bekleyiş sürüyor. Emekli olmak isteyen vatandaşların büyük kısmı iyi haberi bekliyor.

1999 öncesinde erkekler için 25 yıl kadınlar için ise 20 yıllık sigortalı çalışmak emeklilik için yeterli oluyordu. Yani erkekler 18 yaşından itibaren sigortalı çalışırsa 43 yaşında kadınlar ise 38 yaşında emekli olabiliyordu. Yıllar içerisinde yeni gelen yasalarla birlikte emekliler arasında ve emekli olmak isteyenler arasında ciddi bir haksızlık dengesizlik meydana geldi.

Haksızlığa uğrayan binlerce insanda emeklilik sisteminin değişmesini istiyor. Bazıları prim bazıları ise yaş konusunda sorunlar yaşıyor. 1 Ekim sonrasında çıkacak yasayla birlikte yeni emeklilik sistemi de belli olacak.

Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanması için, emeklilikte yaşa takılan ve aylık bağlanma oranı sonucunda emekli maaşları düşen vatandaşlar için bir önerge paylaştı.

Bu önerge için görüşmeler 1 Ekim sonrasında başlayacak. 1 Ekim sonrasında nihai karar verilecek ve yeni emeklilik sistemi belli olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir