Ekonomi

EYT Yasası Bekleyenler İçin Hükümete 8 Başlıkta Çözüm Önerisi

Siyaset gündeminin tepesinde yer alan konuların başında gelen Emeklilikte Yaşa Takılanlar için Cumhurbaşkanlığı’ndan somut adım atıldı. 

Oluşturulan kurul EYT Yasasına dair çalışmalar yürütecek ve sorunun çözümü adına araştırma yapacak. 

Bu sürecin başlamasının ardından SGK uzmanları da konuya dair çözüm önerilerini kurula iletmeye başladılar. Bu önerilerin sonuncusu ise İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr Resul Kurt’tan geldi. 

EYT YASASI İÇİN 8 ÖNERİ

İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr Resul Kurt, EYT Yasası bekleyen vatandaşların mağduriyet yaşadıkları konulara çözüm olunması gerektiğini düşündüğü konuları ele aldı. Konuya ilişkin yazısında bu sorunların çözümü için 8 madde sunan Resul Kurt o önerileri şu şekilde sıraladı. 

1-) Yaş bekleyen prim ödemeden sağlıktan yararlandırılabilir.

2-) Yıpranma hakkı olmayan ağır işlerde çalışan işçilere erken emeklilik verilebilir.

3-) 9000 prim gününü dolduranlara her 360 gün karşılığı dörtte biri yaştan düşebilir.

4-) Emekli olup sosyal güvenlik destek primi ödeyenlerde her 360 gün prim ödenmesi emekli aylığına yüzde 1 ilave artış getirebilir.

5-) Aylık bağlama oranları 50 yaş sonrası çalışmalar için artırılabilir.

6-) 50 yaş üstü çalışanların işe alımlarında vergi ve SGK teşviki getirilerek istihdam artışı sağlanabilir.

7-) Çalıştıkça maaş düşmesi önlenebilir, aylık bağlama oranları artırılabilir.

8-) Yaşını bekleyenlere Almanya, Finlandiya modellerinde olduğu gibi, emekliliklerine 2-4 yıl kalması durumunda her yıl için yüzde 4-5 gibi bir oran üzerinden erken emeklilik kesintisi yapılarak emekli edilebilir.

Gündemde Olan Çözüm Önerisi Kesintili Emeklilik

Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşların emekli edilme süreçlerine ilişkin gündem de olan çözüm önerilerinde ise kesintili emeklilik düzenlemesi bulunuyor. 

Kesintili emeklilik düzenlemesine dair çalışmalar kabul görür ve Meclis’ten geçerse Finlandiya ve Almanya modellerinde olduğu gibi; vatandaşların emekliliklerine kalan her eksik yıl için daha az maaş emekli olmaları sağlanacak. Kesinti yüzdesi için Almanya’da uygulanan her eksik yıl için yüzde 3,6, Finlandiya’da uygulanan yüzde 2 ve yıllık yüzde 5 kesinti gibi örnekler bulunuyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir