Ekonomi

EYT’de Çözüm Yolları: Her Eksik Ay veya Yıl İçin Daha Düşük Maaş

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için oluşturulan Cumhurbaşkanlığı Kurulu çözüm arayışına başladı. Bu konuda uzun soluklu bir çalışma hazırlığında olan Cumhurbaşkanlığı Kurulu’nun nasıl bir çözüm önerisi hazırlayacağı ise merak konusu. 

Bu konuda en çok konuşulan ve kamuoyunda Finlandiya modeli olarak bilinen yöntem öne çıkıyor. Ancak bu yöntemin kendi içinde değiştirilmesi ve Türkiye modeli oluşturulması ise diğer bir gündem maddesi. 

HER EKSİK AY İÇİN DAHA AZ MAAŞ

EYT’li vatandaşların sorunlarının çözümü için sıkça konuşulan olan Finlandiya modelinde sistem şu şekilde işliyor. Emekli olmak için gerekli prim ve gün şartını tamamlamış ancak yaşı bekleyen vatandaşlar daha az maaşla erkenden emekli ediliyorlar.

Burada her eksik yıl için yüzde 2 rakamı konuşulurken çözümün her eksik ay için olabileceği de gündeme geldi. Bu kapsamda EYT’liler için her eksik ay için yüzde 0.4 oranında da daha az maaşla emeklilik sağlanacak. 

Daha düşük maaşla emekli olanların maaşlarının sabit olması da konuşulan çözüm önerilerinden. Yani daha az maaşla emekli olanlar yaşları tamamlandığında maaşlarında iyileştirme olmayacak. Emekli oldukları standartlardan maaş almaya devam edecekler. 

SÜREÇ 10 YILA YAYILACAK

Cumhurbaşkanlığı tarafından oluşturulan kurulun bu çözüm önerisine ne denli yaklaşacağı ise merak konusu. Uzmanlara göre EYT çalışmasında tüm EYT’liler emekli edilmeyecek. Süreç 10 yıla yayılacak. İlk etapta ise 750 bin ile 1 milyon EYT’linin emekli olması sağlanacak. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir