Ekonomi

Faik Öztrak’tan çok çarpıcı Türkiye ekonomisi yorumu!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün yaptığı açıklamalarda İktidar yönetimini hedef alarak rakamsal boyutlarda Türkiye ekonomisi hakkında bazı yorumlarda ve iddialarda bulundu. CHP’li Öztrak yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

TÜRKİYE BORCUNA KARŞI EN AZ DÖVİZ REZERVİNE SAHİP EKONOMİ

Biz bunların olacağını söyledik ve maalesef bunların hepsi de oldu. İktidara seslendik: “Ülkeyi borca batırıyorsun. Bari aldığın bu borçların birazını döviz rezervi, ihtiyat akçesi olarak kenara koy” dedik. Yine dinlemediler. Bugün her 100 dolarlık dış borç karşısında; Brezilya’nın kasasında 67 dolar, Hindistan’ın kasasında 72 dolar, Rusya’nın kasasında 84 dolar, Çin’in kasasında 158 dolar var. Türkiye’nin kasasında ne var? Her 100 dolar dış borç karşılığında 16 dolar var. Yemişler bitirmişler. Borcuna göre en az döviz rezervine sahip ekonomi Türkiye.

AK PARTİ DÖNEMİNDE HER GÜN 77 MİLYON DOLAR FAİZE GİTTİ

Biz iktidarı uyardıkça, iktidar ağustos böceği gibi sazla, sözle vakit geçirdi. Londra’daki, New York’taki faiz lobileriyle, “Beraber ıslandık yağan yağmurda” şarkıları söyledi. 1975 ile 2002 arasındaki 27 yılda, bu güzel ülkeyi 20 ayrı hükümet yönetti. Bu 20 hükümet bütçeden faiz için 251 milyar dolar ödedi. Güne bölersek, eski hükümetlerin her bir gününde bütçeden ödenen faiz 25 milyon dolar oldu. AK Parti’nin devri iktidarındaki 17 yılda ise bütçeden ödenen faiz 469 milyar doları aştı. Yine güne vurursak, bütçeden her gün ödenen faiz 77 milyon doları buldu.

BU GİDİŞLE DUYUN-U UMUMİYE DE GELİR

Şimdi bu rezaletin sahipleri, bağırıyorlar: yok faize karşılarmış; yok yeşil finansmış, yok faizsiz bankacılığa bankacılık denilmemeliymiş; yok danışma komiteleri kurup, bu araçlara fetva alacaklarmış; yok faiz düşerse enflasyon düşermiş. Geçsinler bunları… ucube tek adam rejimi bu ülkeyi güya şahlandıracaktı? Esnaf ve iş adamı iflas ve konkordato arasına sıkıştı. Şimdi ülkeyi de iflasın eşiğine getirdiler. Elbette bu haldeki bir ekonomiye Borçlanma Genel Müdürlüğü de getirdiler. Böyle giderse bu ülkenin başına Düyun-u Umumiye de gelir. Biz bu ülke yönetilmiyor, bu ülke savruluyor.

GERÇEK GÜNDEM BOŞ TENCERE

Suriye meselesi bize bir şeyi unutturmamalıdır. Bu ülkenin gerçek gündemi boş tenceredir. Yoksulluktur. Ülkemizin umudu dediğimiz ama iş verilmeyen gençlerimizdir. Milletin evlatları işsiz. İş arayan her 100 gençten 27 tanesi işsiz. Daha önce işi olan 748 bin yurttaşımız, son bir yılda, işini kaybetti. Gerçek işsiz sayısı 8 milyonu aştı. İş olmayınca, aş olmuyor, milletin yüzü gülmüyor.

GENCE İŞ BULMAYACAKSAN NE İŞE YARARSIN

Saraydakiler çıktıkları kibir kulelerinden, vatandaşın halini görmüyorlar. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı çıktı: “Efendim işsizlik var, olabilir. Her üniversite mezununun iş sahibi olması diye bir şey yok” dedi. Bu ne demektir? Şimdi bunu duyan yeni mezun bir gencin halini ve ailesinin hislerini bir düşünün. Milletin yetkiyi verdiği siyasetçi “Milletin çoluğuna çocuğuna iş bulmak benim görevim değil” diyorsa, sen ne işe yarayacaksın? Anayasa iş bulacaksın diyor, sen benim işim değil diyorsun.

ENFLASYONDA HOKUS POKUS

Bunlar milleti unuttu, saray sosyetesinin ve havuz müteahhitlerinin aşını, işini büyütmeye daldılar. Sarayda çifter çifter maaşlar, ballı yönetim kurulu üyelikleri, efuliler, ejder suları, 9 kat zırhlı milyonluk Mercedesler… Uçan saraylar, duran saraylar, kaçan saraylar… Millettin her ay elektrik, doğalgaz faturasına yüzde 15, yüzde 14,99 diyelim, zam yapıyorlar. Ama enflasyon yüzde 9. İşte bunun adı hokus pokus. Damadının arkadaşını getireceksin TÜİK’in başına, düşüreceksin enflasyonu yüzde 9’a… sonra da memura yüzde 4+4 zam vereceksin.

YOKSULLUĞU KADER ETTİLER

Ülkemizde maalesef bu iktidar yoksulluğu kader etmiştir. Resmi rakamlara göre: 53 milyon yurttaşımız konut masraflarını, 48 milyon vatandaşımız borçlarını ödemekte zorlanıyor. 26 milyon yurttaşımız iki gündeki bir masasına bir kap et yemeği koyamıyor. 24 milyon vatandaşımız ucu ucuna geçiniyor, beklemediği bir masraf çıkarsa karşılayamıyor. 11 milyon vatandaşımız soğuk kış günlerinde evini ısıtmakta zorlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir