Ekonomi

Fakir ve İhtiyaç Sahibi Ailelere Elektrik Yardımından Kimler Faydalanabilir? Başvurular Nereye Yapılacak?

28 Şubat tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’de, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan farkir ve yardıma muhtaç ailelere elektrik desteğine dair karar yayımlandı. 

Resmi Gazete’de yayımlanan karar kapsamında ihtiyaç sahiplerine yardım ödemeleri 1 Mart tarihindne itibaren başlayacak. İşte o karar ve detayları,

ELEKTRİK DESTEĞİ UYGULAMASI BAŞLIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca Türk vatandaşlarından aylık veya düzenli sosyal yardım almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam eden hanelerin asgari ihtiyaçlarını karşılamak üzere elektrik tüketim desteği verilmesi amacıyla hazırlandığı bildirildi.

Bu kapsamda elektrik tüketim desteği verilmesine ilişkin detaylarda belli oldu. Buna göre hak sahiplerine hanedeki kişi sayısı kriteri dikkate alınarak aylık 150 kilovatsaat karşılığı tutara kadar destek verilecek. Elektrik Tüketim Desteği verilmesinde uygulanacak hesaplamaya dair ise şu madde yayımlandı. 

”Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından onaylanan elektrik faturalarına esas tarife tablolarında alçak gerilim seviyesinden bağlı mesken abone grubu için belirlenmiş bedeller ile pay, fon ve vergilerin mesken haneler için uygulanan tavan oranları dahil edilerek kilovatsaat başına ortaya çıkan birim bedel dikkate alınır.”

ELEKTRİK DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANIR?

Elektrik Tüketim Desteğinden faydalanmak adına vatadanşların sağlamaları gereken bazı koşullar bulunuyor. Bu koşullar ise oldukça fazla maddeden meydana geliyor. Buna göre elektrik desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşların sosyal yardım almaları gerekiyor. Bunun anlamı ise yaşlılık aylığı, evde bakım aylığı ve engelli aylığı alan vatandaşların bu destekten faydalanabileceği şeklinde. Bu durumda olan 2 milyon hane ve 10 milyona yakın vatandaş bulunuyor. 

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Dar gelirli vatandaşlara sağlanacak olan elektrik tüketim desteğini başvuruları PTT’ye yapılacak. PTT şubelerine üzerinden alınacak yardım için her aileden belirlenecek bir kişi aracılığıyla yapılacak. Her aileden belirlenecek bir kişi PTT şubeleri üzerinden bakanlık tarafından ödenen bu yardımı alabilecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı elektrik yardımı alacak vatandaşlara 15 Şubat tarihinden sonra kesilen faturlar için PTT’ye ödeme yapacak. Elektrik Tüketim Desteği alan aileler ise Aile Bakanlığı tarafından yatırılan ve 40 ile 80 TL arasında değişen bu ödemeleri PTT’den alacaklar. Ödemeler 1 Mart tarihinden itibaren yapılacak. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir