Ekonomi

Flaş Gelişme! 2020 Asgari Ücret ve AGİ Zam Oranları Belli Oldu!

‘ASGARİ ÜCRET’ NE DEMEKTİR?

Asgari ücret günlük hesaplanan ve aylık ödenen bir maaş türüdür. ‘Asgari Ücret’, bir insanın temel ihtiyaçları olan beslenme, barınma, ısınma, giyinme, ulaşım ve eğitim gibi gereksinimlerden kaynaklanan masrafları karşılayabilmesi için, çalışmalarına karşılık verilen en düşük ücret anlamına gelen bir kavramdır. Asgari ücret, yıllık enflasyon rakamları baz alınarak belirlenir. Geçtiğimiz 2018 yılında net aylık 1.603,12 TL’ydi. 2019 yılı için %26,05 oranında zam gerçekleşmişti. Asgari ücret görüşmelerinden çıkacak olan zam oranı milyonlarca asgari ücretle çalışan insanı ilgilendiriyor.

asgari ücret ile ilgili görsel sonucu"

2020 ASGARİ ÜCRET NE KADAR? ASGARİ ÜCRET ZAM ORANLARI NE KADAR?

Bu yapılacak zam oranın yanı sıra uzmanların beklediği başka zam oranları da şöyle:

Asgari ücretli çalışanlara 2020 yılında en düşük zam oranı yüzde 8 oranında olacağı düşünülüyor. Bu durumda bu oran 2.020,90 TL olan asgari ücrete yansıtıldığı takdirde net 161 TL zam ile asgari ücretin 2 bin 181 TL olması anlamına geliyor.

İkinci bir zam oranı olarak asgari ücret ile çalışanların sıcak bakmadığı zam oranı ise yüzde 8 buçuk olarak görülüyor. Bu zam oranında şuanda net 2.020,90 olan asgari ücret 172 TL zam ile 2 bin 192 TL olacak. Son zamanlarda Cumhurbaşkanlık maaşına gelen yüzde 9.06 zam oranı ile asgari ücret ile çalışanların aldığı 2 bin 20 TL olan asgari ücret 181 TL zamlanmış olacak ve 2 bin 201 TL‘ye yükselecek.

Üçüncü olarak asgari ücrete yapılacak zam oranı yüzde 10 oranında olması durumunda net 2.020,90 TL olan asgari ücreti 202 TL zam ile 2 bin 222 TL’ye yükseltecek. Asgari ücrete yüzde 12 oranında zam yapılması halinde ise net 2.020,90 TL olan asgari ücret 243 TL zam ile 2 bin 663 TL olacak.

2020 yılında şuanda asgari ücrete zam oranı yüzde 15 oranında olması bekleniyor. Asgari ücrete yüzde 15 zam oranı, net 2.020,90 TL olan asgari ücreti 303 TL zam ile 2 bin 323 TL’ye çıkartacak.

para yetmeyen işçi ile ilgili görsel sonucu"

2020 ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİ VE ZAMMI

2020 yılı asgari ücret görüşmeleri Aralık ayında başlayacak. Asgari ücret belirleme komisyonu tarafından gerçekleştirilecek olan görüşmeler kapsamında vatandaşların bir yıllık zam oranı belli olacak. Bu komisyonda işç tarafını temsil etmek üzere Türk İş, işveren tarafını temsil etmek için TİSK ve hükümet adına Çalışma Bakanlığı olacak. Görüşmeler en az 3 veya 4 toplantı olacak anlaşma sağlanamazsa bu sayı artacak. Asgari ücret ise en geç Aralık sonu ve Ocak başında belli olacak.

zam oranları ile ilgili görsel sonucu"

2020 ASGARİ ÜCRET MİKTARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Asgari ücret ile beraber AGİ hesaplamasının neye göre hesaplanacağı da asgari ücret ile çalışan vatandaşlar için merak konusu oldu. Ayrıca asgari ücret 2020 yılının Ocak ayından itibaren geçerli olacak ve lk görüşmelerin her yıl olduğu gibi bu yılda Aralık ayı içerisinde yapılması düşünülüyor.

zam oranları ile ilgili görsel sonucu"

2020 ASGARİ ÜCRETİ İÇİN 345 TL EK ZAM FORMÜLÜ

2020 yılında asgari ücrete yapılacak zam oranına ilişkin muhtemel rakamlar belli oldu. Fakat vatandaşların bir diğer talebi de vergilerin kaldırılması. Asgari ücretten alınan vergiler ve primlerin toplamı şu şekilde;

SSK Primi ödemesi: 358 TL

İşsizlik fonu kesintisi: 25 TL

Yüzde 15 Gelir vergisi: 326 TL

Damga vergisi: 19.50 TL

Eğer yukarıda yer alan tutarlardan SGK primi ve İşsizlik Fonu dışında yer alan kesintiler kaldırılırsa maaşlara 345 TL ek zam gelmiş olacak. Asgari ücretten vergilerin kaldırılması konusu 2019 yılı başlarında sık sık gündeme gelmişti.

sigorta prim ile ilgili görsel sonucu"

ASGARİ ÜCRET BELİRLEME KOMİSYONUNDA KİMLER VAR?

Asgari ücret görüşmelerinden çıkacak olan zam oranı milyonlarca asgari ücretle çalışanı ya sevindirecek ya da hüsrana uğratacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da asgari ücret görüşmelerinde kimler olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirleyeceği üyelerden birinin başkanlığında;

-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından 2 temsilci, TÜİK temsilcisi, Kalkınma Bakanlığı temsilcisi ve Hazine Müsteşarlığı temsilcisi,

-Bünyesinde en çok işçiyi bulunduran en üst işçi kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilci,

-Bünyesinde en çok işvereni bulunduran işveren kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilci olmak üzere 15 üyeden oluşur.

asgari ücret belirleme komisyonu ile ilgili görsel sonucu"

Komisyonun sekreterya ve raportörlük hizmetleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından yerine getirilir. Raportörler, altı kişiyi geçmemek üzere Çalışma Genel Müdürlüğü personelinden görevlendirilir.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ NEDİR?

Daha önce 2016 ve 2017 yıllarında uygulanan, geçtiğimiz sene ise 9 ay boyunca yürürlükte kalan asgari ücret desteği, 2019 yılının tamamında uygulanacak. 5510 sayılı Kanunun geçici 78 inci maddesi kapsamında uygulanan bu destek ile işverenlere destek sağlanması amaçlanıyor.

asgari ücret destek ile ilgili görsel sonucu"

Kanuna göre, asgari ücret desteği bu yıl da 12 ay devam edecek. Haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran işverenlerce, 2018 yılının aynı ayına ilişkin SGK’ye verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde prime esas günlük kazancı 102 lira ve altında bildirilen sigortalıların bu yıl cari aya ilişkin verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ile prim hizmet beyannamelerinde bildirilen sigortalılara ilişkin toplam tutar, bu yıl ilk defa kanun kapsamına alınan iş yerlerinden bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının ocak-aralık dönemi için bu maddede belirtilen tutarlarla çarpımı sonucu bulunacak tutar, bu işverenlerin SGK’ye ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir