Ekonomi

Geliri Olmayan Vatandaşlara Devletten Aylık 817 TL Yardım Ödemesi

Devlet tarafından dar gelirli vatandaşlara sağlanan desteklerden bir tanesi de Muhtaç Aylığı. 

Belirli koşullar altında sağlanan muhtaç aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) aracılığıyla sağlanıyor. Peki bu destek için kimler başvuruda bulunabilir? Tüm ayrıntıları ile haberimizde ele aldık. 

VGM’DEN AYLIK 817 TL DESTEK

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) aracılığıyla sağlanan bu aylık destek öncelikle her vatandaşa sağlanmıyor. Bu yardımı alabilmek için bazı koşulların sağlanması ve belirli durumların oluşmuş olması gerekiyor. Her ay düzenli bir şekilde ödenen Muhtaç Aylığını alabilmek için sağlanması gereken başvuru koşulları şunlar.

Başvuru Şartları

Vakıflar Genel Müdürlüğü mevzuatında yer alan Muhtaç Aylığı alma başvuru şartları; 

Başvuru koşullarının ilki; muhtaç aylığı başvurusunda bulunacak vatandaşların sosyal güvencelerinin olmamaları. Eğer sosyal güvence sahibi iseniz bu destekten faydalanamazsınız. 

Bunun yanında başvuruda bulunacak vatandaşların herhangi bir gelir ve aylığının olmaması diğer bir şart. Bu şartının dışında en önemli koşu ise annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara sağlanan bu destek için başvuruda bulunan kişinin mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması isteniyor.

Son koşul ise başvuruda bulunan kişilerin mal varlıkları ile ilgili. İşte o şart: ”Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesi.”

BAŞVURU İŞLEMLERİ

Söz konusu destek ödemesi için başvuru yapacak vatandaşlar başvurularını Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) aracılığıyla yapacaklar. Vakfın internet sitesinde yer alan başvuru evraklarını toplayan vatandaşlar başvurularını ikamet ettiği ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen veya posta yoluyla yapılabilirler. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir