Ekonomi

GİB’den Bankalara Yazı Gönderildi ! Özel Bankalar Vergi Tahsil Edemeyecek

Gelir İdaresi Başkanlığı tarfından bir yazı gönderildi ve özel bankaların vergi tahsilatı uygulaması 1 Ocak 2020 yılı itibari ile sona erecek.

Bloomberg HT’den Sefer Yüksel’in aktardıklarına gre Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sektördeki tüm özel bankalara bir yazı gönderildi.

VERGİ TAHSİLAT UYGULAMASI 1 OCAK’TA SONA ERİYOR

Gönderilen yazıda özel bankaların, merkez, şube, internet bankacılığı, ATM, telefon bankacılığı dahil her türlü kanal aracılığıyla yaptıkları vergi tahsilatı uygulamalarının 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren sona ereceği ifade edildi.

Bu kapsamda belirtilen tarihten itibaren özel bankalara müşteri olan mükellefler adece GİB’in internet sitesi üzerinden, bankalarının kredi kartları ile vergi ödemesi yapabileceklerdir.

Üst düzey bankacılar, bu gelişmenin kendileri için sürpriz olduğunu, bu uygulama ile kamunun gelir toplama kanallarını azalttığını söylüyor. Mevcut uygulamada, vergi mükellefi olan tüm vatandaşların ve kurumların vergilerini, müşterisi olduğu bankanın kanallarından çok rahat ve hızlı bir şekilde ödediğini kaydeden bankacılar, yeni uygulamanın ile 1 Ocak birey ve kurumları kamu bankalarına yönlendireceğini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir