Ekonomi

GSS Borcu Olanlar Dikkat! İtiraz Talebinde Bulunarak Borcunuzu İptal Ettirebilirsiniz

Genel Sağlık Sigortası borcu olan çok sayıda vatandaş bulunuyor. Bu vatandaşların bazılarının borcu ise aslında olmaması gereken durumlarda oluyor. 

Mevzuata aykırı şekilde oluşan bu borçlanmalara ise vatandaşlar itiraz hakkına sahipler. 

Bu çerçevede Genel Sağlık Sigortası borcu olanlar için itiraz işlemlerine ilişkin tüm detayları sizlerle paylaşıyoruz.

GSS PRİM BORÇLARINA İTİRAZ İŞLEMLERİ

GSS prim borcu olan vatandaşlardan bazıları GSS prim ödemek zorunda olmadıkları dönemlerde borcu gözüküyor. Örneğin öğrencilik döneminde yada askerlik yaptığı dönemlere dair borcu bulunan bu vatandaşlar ise bu borçlara itiraz hakkına sahipler. 

GSS primlerine itiraz etmek için kurumları kullanmak, yapılacak kontrol sonucuna göre kişinin prim borçlarının silinmesi ile sonuçlanacaktır. Yapılacak kontrollerde, kişinin 60/g kapsamında genel sağlık sigortalısı olmaması gereken bir zamanda sigortalı olduğu tespit edilirse, bu hatalı sigorta dönemi kayıtlardan silinir ve GSS borcu iptal edilir.

Genel Sağlık Sigortası prim borcu itirazları ise vatandaşlar bulundukları şehirlerde ki Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine yapacaklar. Dğer bir yöntem ise Gelir Tespit Belgesi ile GSS borcuna itiraz etmek. Bunun için başvurular ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacak. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir