Ekonomi

GSS Prim Borcu Olanlar Sağlık Hizmetinden Ne Kadar Faydalanacaklar?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu olan vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanmalarına yönelik Resmi Gazete’de geçtiğimiz günlerde bir karar yer almıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla çıkarılan yasayla GSS prim borcu olan vatandaşların sağlık hizmetlerinden 2019 sonuna kadar faydalanması sağlandı. 

GSS PRİM ÖDEME DETAYLARI

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu bulunan vatandaşlar Çalışmasından dolayı sigortalılığı bulunmayan veya emekli aylığı almayan Türk vatandaşları, genel sağlık sigortasına tabi bulunuyor. Bunlardan, brüt asgari ücretin yüzde 3’ü oranında GSS primi alınıyor. 2019 yılı için ödenmesi gereken aylık GSS prim tutarı 76.75 TL düzeyinde bulunuyor. Ancak herkes bu tutarı ödemiyor. GSS prim borcunu ödemeyecek durumda olan vatandaşlar başvuruda bulunarak prim ödemesinden muaf olabiliyorlar. Bunun için vatandaşların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurarak gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Gelir testi yaptıran vatandaşların gelirleri brüt asgari ücretin 3’te 1’inden az ise prim ödemesinden muaf oluyorlar. 

BORCU OLANLAR 31 ARALIK 2019’A KADAR SAĞLIK HİZMETİ ALACAKLAR

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararında GSS prim borcu olanların 31 Aralık 2019 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden faydalanmalarına yönelik düzenleme yapıldı. GSS borcu olan vatandaşlar sadece Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin hastanelerinden sağlık hizmetleri alabilecekler.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir