Ekonomi

Günlük 77 TL ve 85 TL Cep Harçlığı İle İş Garantili Meslek Kurslarına Adım Adım Başvuru Detayları

Gençlere yönelik başlatılan ve genç işsiz nufüsunun azaltılmasını amaçlayan projelerden bir tanesi de İş Başı Eğitim programları. Bu programlar ile iş verenlerin talep ettiği meslek alanlarında gençler meslek eğitimi alıp işi öğreniyorlar. 

Belirli bir süre boyunca devam eden bu programlara katılan her adaya eğitim aldığı her gün için durumuna ve eğitim aldığı meslek alanına göre günlük yevmiye veriliyor. 

Peki İŞKUR üzerinden başlatılan bu kurs programlarına katılmak isteyen adaylar ne yapmalı? Adım adım başvuru koşulları ve süreç detayları;

BU PROGRAMLARA KİMLER KATILABİLİR?

İŞKUR tarafından sağlanan bu destek programlarına katılmak isteyen adayların sağlamaları gereken koşullar bulunuyor. Bu koşullar açılan tüm kurslar için geçerli. İşte o koşullar;

İŞKUR’un web sayfasında yer alan o başvuru koşulları;

* Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

* 15 yaşını tamamlamış olmak,

* İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,

* Emekli olmamak, Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,

* Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,

BAŞVURU İŞLEMLERİ

İŞKUR tarafından belirlenen başvuru koşullarına haiz olan adaylar İş Başı Eğitim programları için başvuruda bulunabilirler. 

İŞKUR tarafından yapılan başvuru açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

”81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine istenildiği zaman başvuru yapılarak iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak programa katılabilirsiniz.”

GÜNLÜK YEVMİYE ÜCRETLERİ

Türkiye İş Kurumu aracılığıyla sağlanan bu kurslara katılan adaylara sağlanan maddi imkanlar şöyle;

* Katılımcı zaruri gideri (Günlük 77,70 TL, öğrenciler için 58,27, işsizlik ödeneği alanlar için 38,85 TL)

* Geleceğin meslekleri olarak belirlenecek mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara 85 TL zaruri gider ödenecektir.

Bu imkanların yanında İŞKUR kurslara katılan programcıların Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri ile İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası Primlerini de sağlıyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir