Ekonomi

Hastalanan, İş Kazası Geçiren Çalışana SGK’dan İş Görememezlik Ödemesi

Devlet tarafından sağlanan yardımları sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda SGK tarafından yapılan ancak vatandaşlar tarafından fazla önemsenmeyen ödemelerden olan İş Görememezlik ödemesini sizlerle paylaşıyoruz. 

Bu ödemenin nasıl alınacağını, kimlerin başvuru yapabileceğini, ödemelerin ne kadar yapıldığını ve bilinmesi gereken tüm ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz. 

SGK’DAN İŞ GÖREMEMEZLİK ÖDEMESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemelerden olan iş görememezlik ödemesi devlet tarafından; hastalık, gebelik veya iş kazası nedeniyle çalışamayan ve raporlu olan işçilere veriliyor. Bu ödeme halk arasında rapor parası olarak da biliniyor. 

Bu ödeme devlet tarafından hasta veya diğer nedenlerden dolayı çalışamayacak olan vatandaşların o dönemde mağduriyet yaşamamaları adına ödeniyor. Bu ödemeyi almak için ise bazı koşullar bulunuyor. Aşağıda yer alan koşulları sağlayan vatandaşlar iş görememelik ödemesi için başvuru yapabilirler. 

Başvuru Şartları Neler?

* İş kazası, meslek hastalığı, hastalık veya analık hallerinden biri nedeniyle geçici iş göremezliğe uğranılması gereklidir.

* Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetki verilmiş hekim ve sağlık kurullarından sağlık raporu alınması gerekmektedir.

* Sigortalıların hastalık nedeniyle geçici iş göremezlik ödeneği alabilmeleri için iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması gerekmektedir. 

BAŞVURU İŞLEMLERİ

SGK’dan İş Görememezlik ödemesi almak isteyen vatandaşların izleyecekleri yol şu şekilde,

Çalışamayacak durumda olduğunu gösteren sağlık raporunun alınmasının ardından hızlı bir şekilde işverene teslim edilmesi gerekiyor. Bu sayede e-Rapor sistemi için tanınan 5 günlük süreyi aşmamış olursunuz. Raporu aldıktan sonra bağlı olduğunuz SGK’ya bildirimde bulunmanız sizin faydanıza olacaktır. Bu sürecin ardından SGK’nın onay süreci beklenecek. SGK’nın onayı ardından devlet söz konusu ödemeyi PTT şubelerine veya e-Devlet üzerinde tanımlı banka hesabınıza yapar. Ayrıca ödeme yapıldığına dair e-posta yoluyla ya da kısa mesaj ile biglilendirme yapılır. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir