Ekonomi

Hastalanan veya İş Kazası Geçiren Çalışanlara SGK’dan İş Görememezlik Parası

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bir işyerinde çalışan, çalışanın hastalanması veya iş kazası geçirmesi durumunda bazı desteklerde bulunuyor. 

Belirli koşullar altında sağlanan ve İş Görememezlik Parası adı verilen bu desteğe dair tüm ayrıntıları siz okuyucularımız ile paylaşıyoruz. 

İŞ GÖREMEMEZLİK ÖDEMESİ VE DETAYLARI

SGK tarafından sağlanan İş Görememezlik Ödemesi için çalışanların sağlamaları gereken bazı başvuru koşulları bulunuyor. Bu başvuru koşullarının sağlanması halinde ise SGK çalışana günlük miktarda hesaplanan ödemeler yapıyor. 

Bu Kapsamda 

İş Görememezlik Ödemesi için sağlanması gereken ilk koşullardan bir tanesi prim şartı. Bu şarta göre çalışanının iş göremezlik raporu aldığı tarihten 1 yıl önceki tarih içinde en az 90 gün prim yatırmış olması gerekiyor. Diğer koşul ise Sağlık Raporu. Bu ödeme için hastalığınız veya iş kazasına dair ilgili hastaneden, hastalığınızın teşhisinin yazılı olduğu bir rapor almak gerekiyor. 

Bu işlemleri yapan çalışanlar iş görememezlik ödeneği almaya hak kazanırlar. Bu sürecin ardından ise Rapor parası, işverenin raporu SGK’ya bildirmesinin üzerinden en geç 15 gün geçmesiyle birlikte PTT üzerinden çalışanların hesabına yatırılmakta.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir