Ekonomi

Hükümet KYK Öğrenim Kredisi Borçlarının Silinmesi İçin Somut Adım Atacak Mı?

KYK Öğrenim Kredisi Borçları milyonlarca mezun adayın en büyük sorunlarının başında geliyor. 

Mezun olduktan sonra iş bulamayan adaylar bu borçların silinmesini talep ederken konuya dair somut adımlar ise muhalefet partilerinden geldi. 

CHP ve İYİ Parti tarafından verilen kanun teklifi değişikliğinde borçların silinmesi talep edilirken MHP tarafından da konuya ilişkin önemli çalışmalar geldi. MHP’den gelen teklifte ise borçlar silinmese bile tüm faizlerin sıfırlanması gerektiği bildirildi. 

HÜKÜMET KYK BORÇLARI İÇİN ADIM ATACAK MI?

KYK öğrenim kredisi borçlarına ilişkin hükümet kanadından gelen açıklamalarda ise borçların ne zaman ödeneceğine ilişkin bigliler verildi. Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde, öğrencilerin borçlarını ne zaman ödemeleri gerektiğine dair tüm ayrıntılar paylaşıldı. 

Bu kapsamda öğrencilerin KYK Öğrenim Kredisi borçlarını sigortalı bir işe girene kadar ödeyebileceklerini ifade eden Bakan Kasapoğlu, bu erteleme için KYK’ya durum bilgilendirmesi yapılması gerektiğini ifade etti. 

Borç erteleme konusunda bu bigliler yaşanırken adayların merak ettiği diğer konu ise borç silme. Bu konuda hükümet tarafından olumlu veya olumsuz açıklama bulunmuyor. Ancak geçmiş dönemde yapılan açıklamalarda bu konuda borçların silinmeyeceği işaret edilmişti. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir