Ekonomi

Hükümet KYK Öğrenim Kredisi Borçlarının Silinmesi için Sürpriz Yapar Mı?

Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti milletvekilleri KYK öğrenim kredisi borçlarına ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundular. 

1 Ekim tarihinde meclisin açılması ile TBMM’de basın toplantıları düzenleyen milletvekilleri işsizlik konusu üzerinde durarak KYK öğrenim kredisi borçlarının silinmesini istediler. 

Bu düzenleme için kanun teklifi ve soru önergesi verilmesinin ardından gözler hükümete çevrildi.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?

KYK öğrenim kredisi borcu olan milyonlarca vatandaş bulunuyor. Öğrencilik dönemlerinde kredi kullanan ve mezun olduktan sonra iş bulamayan gençler öğrenim kredisi ile daha büyük sorun yaşıyorlar. 

Gençlerin bu konuda oluşturdukları taleplere ilişkin ise son açıklama CHP’den geldi. CHP Hatay Milletvekili tarafından yapılan açıklamada, ”Krediyi ödeyemeyen gençler ciddi anlamda faiz yüküyle karşı karşıya kalmaktadır. Sosyal devletin iş bulmakla yükümlü olduğu gerçeğini de dikkate alarak bu gençlerimizin öğrenim kredisi borçları yeniden yapılandırılmalı ve mevcut ekonomik koşullar dikkate alınarak halen iş bulamayan ekonomik durumu kötü olan öğrencilerin borçları işsizlik fonundan ödenmelidir.” ifadeleri yer aldı. 

Bu açıklamanın yanında İYİ Parti’den kanun teklifi geldi. İYİ Parti Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, TBMM Genel Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinde öğrenim ve katkı kredisi borcu olan vatandaşların borçlarının silinmesi istendi. 

KYK öğrenim kredisi konusunda ise son söz AK Parti’de. Mezunlar ve borcu olan bu konuda adım atılmasını beklerken bu konuya ilişkin hükümet kanadından herhangi bir açıklama gelmedi. Eğer hükümetin bu konuda bir çalışması olsaydı detaylara ilişkin bilgilendirme açıklaması yapılırdı.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir