Ekonomi

Hükümetten 15 Bin Lira Faizsiz Kredi Müjdesi! Kimler Faizsiz Kredi Alabilir?

Hükümet tarafından  girişim yapmak isteyenlerin önlerini açmak için birçok girişimciye uygun faizlerle kredi imkanı sunulacağı açıklandı. Geri ödemeli olarak verilen kredilerde işin düzene girmesi ve kazanç elde edilebilmesi amacıyla erteleme imkanı da veriliyor. Peki, faizsiz kredi nasıl alınır? İş kurmak isteyene faizsiz kredi şartları neler? İşte detaylar…

15 BİN TL’YE KADAR FAİZSİZ KREDİ 

Kadın girişimci sayısının artması için ise faizsiz ve ertelemeli kredi uygulaması söz konusu. Kadınların iş yaşamına katılımını artırmayı hedefleyen uygulamada, iş fikrine göre 15 bin TL’ye kadar faizsiz kredi veriliyor. Fikre göre para hibe de edilebiliyor.

GİRİŞİMCİ KADINLARA DEVLETTEN ÖDENEK VE TEŞVİK VERİLİYOR

Girişimci kadınların sayısını artırmak için çalışmalar hız kesmeden sürüyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın her konuşmasında yinelediği, ‘kadınların çalışma hayatına katılımı’ büyük önem taşıyor. Bu kapsamda kadınlara birçok ödenek ile teşvik sağlanıyor. Bunlardan biri de faizsiz kredi… 15 bin TL faizsiz kredi imkanı sağlnan kadın girişimcilerin fikri beğenilirse, kredi hibe ediliyor. Üstelik geri ödemede de kolaylıklar var. 

SOSYAL DAYANIŞMA VAKFI DEVREDE

Krediden yararlanabilmek için, hazırlanan projeyle birlikte, bulunulan ilçedeki kaymakamlıklarda yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ofisine başvurmak yeterli. Proje uygun bulunursa, 15 bin liraya varan faizsiz kredi desteği sağlanıyor.

BAŞARILI OLAN HİBEYE HAK KAZANIYOR

Destek kapsamında, kırsal alanda meyvecilik projelerinde kredi geri ödemesi 11 yıl olarak belirlendi. Meyvecilik projeleri için destek alan bir kişi, borcunu ilk 5 yıl ödemesiz, sonraki 6 yıl 6 eşit taksitler halinde ödeyecek.

Verilen desteklerde başarılı görülen projelerin son bir yıllık geri ödemesi de hibe edilecek. Başarı kriterleri arasında, açılan işyerinde, en az 2 kadının da istihdam edilmiş olması ve ödemelerin düzenli yapılması var.

15 BİN TL’YE KADAR FAİZSİZ KREDİ İÇİN ŞARTLAR NELER?

Faizsiz kredi desteğinden şu şartları taşıyanlar yararlanabiliyor:

– Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olmamak ve bu kuruluşlardan aylık gelir almamak.

– İşin gerektirdiği bilgi ve beceriye sahip olmak.

– Fon kaynaklarıyla desteklenen gelir getirici projelerden faydalanmamış olmak.

– Aktif esnaf olmamak.

– Bankadan kredi alamıyor olmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir