Ekonomi

İlk Defa Ev Alacaklara Devletten 25 Bin TL Maddi Yardım

Ev almak isteyen vatandaşlar belirli şartları sağlamaları ve belirli işlemleri yerine getirmeleri halinde devletten 25 bin TL’ye varan desteğin sahibi olabilirler. İlk defa ev alacak vatandaşlara sağlanan bu destekler için yukarıda bahsi geçen işlemler ve başvuru koşullarını sizlerle aktarıyoruz. 

EV ALMAK İSTEYENLERE 25 BİN TL’YE VARAN DESTEK

Devletin sağladığı bu destekten faydalanmak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken başvuru koşulları şunlar. Türk vatandaşı olmak, tamamı kendisine ait evi olmamak, on sekiz yaşından büyük olmak, On sekiz yaşından küçükler velisi ile başvuru yapabilir.

Bu şartın dışında ayrıca Devlet katkısı almak için talep edilen bir diğer koşul ise başvurduğu konut dışında 7.4.2015 tarihinden itibaren tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli başka bir taşınmaz mal edinmemiş olması şartı bulunuyor. 

NASIL ALINIR?

Konut desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşların yapmaları gereken ilk işlem konut hesabı açtırmak. Konut hesabı açtılan vatandaşlar bu hesaba belirlenen sürelerde ödeme yapar ve birikimde bulunursa ödemiş olduğu miktara bağlı olarak destek alır. 

Bunun için vatandaşların kimlik numaraları konut hesabı açan bankalardan konut desteği açması gerekiyor. Konut hesabı açan vatandaşlar 36 ay ile 47 ay arasında para biriktirirlerse devlet katkısı yüzde 15 oluyor ve 20 bin 184 TL destek alınabiliyor. Eğer bu süre 48-59 ay olursa devlet desteği yüzde 18 oranına çıkıyor ve ödeme miktarı 21 bin736 TL oluyor. 60 ay ve daha fazla para birikimi yapanlar için devlet desteği yüzde 25 oluyor ve azami katkı tutarı 25 bin TL’ye ulaşıyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir