Ekonomi

İş Arayan Vatandaşlara Devletten Zaruri İhtiyaçlar İçin 775 TL Maddi Destek

Devletin bilinmeyen önemli desteklerinden bir tanesi de İş Arama ve Bulma Desteği. Çoğu vatandaş tarafından bilinmeyen bu destek miktarı iş arama sırasında ve işe kabul aşamasında iki aşamalı olarak vatandaşlara sunuluyor. 

Vatandaşlar gerekli koşulları sağlamaları, gerekli işlemleri yapmaları halinde ilk aşamadan 100 TL’ye kadar yardım ikinci aşamada da 675 TL yardım alabiliyorlar. 

Peki ama İş Arama ve Bulma Desteğini almak için vatandaşlardan hangi koşullar talep ediliyor? Hangi işlemleri yapmaları isteniyor? 

Tüm bu konu başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz.

İŞ ARAMA BULMA DESTEĞİNE İLİŞKİN TÜM BİLİNMESİ GEREKENLER

Devlet tarafından sağlanan İş Arama ve Bulma Desteği ödemeleri ekonomik gücü zayıf olan vatandaşların iş arama sırasında talep edilen zaruri ihtiyaçların karşılanması amacıyla veriliyor. İş Arama Desteği ile vatandaşların bu süreçte haryacakları yol parası, evrak temini ve bu tür işler için iki ayrı ödeme yapılıyor. 

1. Aşama

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla verilen ilk destek. İş Arama sırasında veriliyor. İş arayan vatandaşlar bir işe başvuru yapacakları dönemde SYDV’lerden sağlık raporu, fotoğraf, diğer belgelerin giderleri için 40 TL ile 100 TL arasında ödeme alıyorlar. 

2. Aşama

Eğer işe başvuru yapan çalışan işe kabul edilirse esas yardımı almaya hak kazanıyor. İşe başvuruları kabul edilen vatandaşlara 675 TL başvuru kabul parası veriliyor. Bu ödeme yılda sadece bir defa alınıyor. 

BU DESTEK SOSYAL YARDIM ALANLARA VERİLİYOR

Bu desteğin en önemli noktası Sosyal Yardım alan vatandaşlara sağlanması. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yardım alan vatandaşlar bu ödemeleri alabilirler. 

Başvuru Koşulları

Bu desteği almak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken iki koşul bulumakta. Birinci koşul, vatandaşların Aile Bakanlığı’na bağlı SYDV’ler aracılığıyla Gelir Testi Testi yaptırmış olması. İkinci Koşul ise; gelir esti yaptıran adaylardan belirli bir gelir seviyesinin altına olmak ve Aile Bakanlığı’ndan sosyal yardım alıyor olmak diğer koşul.

Başvuru İşlemleri

Tüm gereksinimleri sağlayan vatandaşlar başvurularını bulundukları il veya ilçelerde ki Kaymakamlık ya da  Aile Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapacaklar.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir