Ekonomi

İş Arayana Büyük Destek! Devletten İstihdam Yardımı Nasıl Alınır? İş Arayana Ödeme Başvuru Nasıl Yapılır?

İşsiz ve iş arayan milyonlarca kişinin sevineceği haber Başkan Erdoğan‘dan geldi. İstihdam seferberliği adı altında işsiz ve iş arayan milyonlarca vatandaşa destek sağlanacak. Bu planlama ile 2.5 milyon kişinin iş sahibi olması hedefleniyor. İstihdam seferberliği sürerken sosyal yardım alanlarında birçok alanda vatandaşa işgücüne katılım konusunda teşvik sağlanıyor. Yeni istihdam desteği ile, iş görüşmesi için 40 ila 120, çalışmaya başlanması halinde 788 lira ödeniyor.

Peki İstihdam yardımına vatandaş nasıl başvurabilecek? 900 lira destek başvurusu nasıl yapılır?  İş arayana 888 lira destek parası almak için ne yapmak gerekir?

Yılın ilk 7 ayında 900 bin ilave istihdam sağlanmasının yanısıra sosyal yardım alanlardan çalışabilecek durumda olanların istihdama katılması da, çeşitli desteklerle teşvik ediliyor.  Bu istihdam teşvikleri, ‘istihdam yardımı’, iş arama ve bulma desteklerini içeriyor. 

İSTİHDAM YARDIMI İŞ ARAMA VE BULMA DESTEKLERİNİ İÇERİYOR

Devlet tarafından verilecek olan ‘istihdam yardımı’, iş arama ve bulma desteklerini içeriyor. Sosyal yardım alan bir kişi, iş görüşmesine gitmesi halinde, işe başvuru/kabul aşamasında gereken sağlık raporu, fotoğraf ve benzeri giderleri için 1 yıl içinde azami 3 kere olmak üzere 40 ile 120 lira arası yardım alma imkanına sahip. 

YARDIMLARDA ÖNCELİK VERİLİYOR

Sosyal yardım alan kişiye, işe yerleşmesi durumunda, 1 yılda bir defaya mahsus olmak üzere, aylık brüt asgari ücretin (asgari geçim indirimsiz tutar) 1/3’ü kadar nakdi yardım sağlanıyor. Bu yıl için görülen rakam 788 lira. Bu kişilerin işe yerleşmeleri durumunda eğitim ve sağlık yardımları da kesilmiyor. İşe düzenli olarak devam edenlere sosyal yardımlarda öncelik veriliyor.

KİŞİ BAŞINA AYDA 364 LİRA DESTEK

Sosyal yardım alan kişileri istihdam eden işverenlere de Aile Bakanlığı‘nca sigorta prim teşviği veriliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları‘nda düzenli sosyal yardım sağlanan, gelir testi sonucu gelirinin aylık brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğu belirlenen, İŞKUR‘a kayıtlı işsizlerin özel işverenlerce istihdam edilmesi halinde, bu vatandaşların işveren primi 1 yıl süreyle karşılanıyor. Teşviğin bir kişi için aylık 364 lira düzeyinde olması planlanıyor.

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ İLE 900 BİN KİŞİYE YENİ İŞ

Başkan Erdoğan istihdamı artırmaya yönelik başlattığı istihdamı artırmaya yönelik yapılan “Burası Türkiye Burada İş Var” seferberliği, istihdam rakamlarına yansıdı. Yılın ilk 7 ayında 900 bin ilave istihdam sağlandı. Türkiye İş Kurumu verilerine göre, ocak-temmuz dönemindeki 7 ayda ilave istihdam sayısı 900 bine yaklaştı. İşverene ilave teşvik sağlayan seferberliğin açıklandığı marttan bu yana istihdam sayısı yılbaşına göre üçe katlandı.

82 MİLYONU ETKİLEYECEK

İŞKUR’un 82 milyonun hayatına etki eden uygulamalarıyla işgücü piyasasındaki konumunu güçlendirdiğini belirten Bakan Selçuk, “Özel sektörde 1 milyon 240 bin işe yerleştirmeye aracılık edildi. 500 bin kişinin iyi şartlarda istihdam edilmesi için mesleki niteliklerinin gelişmesine katkı sağlandı. Bu yıl özel sektörde işe yerleştirmelerimizin 273 bin 762’si kadınlar, 274 bin 687’si gençler, 149 bin 785’i ise üniversite mezunlarından oluşmaktadır” ifadesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir