Ekonomi

İş Hayatında Olmayan Ev Hanımları İçin Emekli Olma ve Aylık Maaş Alma Yolları

Türkiye geneli milyonlarca ev hanımı bulunuyor. Bu ev hanımları çeşitli nedenlerden dolayı çalışma hayatına atılamıyorlar. 

Bu kapsamda bir gelirleri olmayan kadınlar, gelecekleri adına endişe içerisindeler. 

Her çalışanın hayalini kurduğu emeklilik için araştırma yapan kadınlar, çalışmadan emekli olmanının detaylarını sorguluyor. Kamu İlanları olarak çalışmayan ev hanımları için emekli olmanın yollarını sizlere aşağıda aktarıyoruz. 

ÇALIŞMAYAN EV HANIMLARI İÇİN EMEKLİ OLMA DETAYLAR

Emekli olmak isteyen her vatandaşın sağlaması gereken koşullar bulunuyor. Bu koşullar SGK mevzuatında yer almakta olup 3 ana başıktan oluşuyor. Bu başlıklar, SGK prim ödemesini tamamlamak, gün sayısını tamamlamak ve emeklilik yaşına gelmek. 

Bu üç şartı sağlayan her vatandaş emeklilik hakkı kazanıyor. Emekli olmak isteyen ev hanımlarınında bu şarları sağlamaları gerekiyor. 

Peki kadınlar prim ve gün şartını nasıl karşılayacaklar?

Emekli olmak isteyen ve aktif çalışma hayatında yer alamayacak olan kadınlar için tek emeklilik yolu; İsteğe Bağlı Prim Ödemesi. Kadınlar yaşlandıklarında zor durumda kalmamak, hem sağlık hizmeti hemde emekli aylığı almak isteyen kadınlar, isteğe bağlı prim ödemesi ile emekli olabilirler. 

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

İsteğe bağlı pirim ödemesi ile emekli olmak içinde bazı başvuru koşulları bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen bu başvuru koşullarını sağlayamayan ev hanımları emeklilik başvurusunda bulunamıyorlar. 

O Koşullar;

Türkiye’de ikamet etmek, Zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak, Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak, Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak, 18 yaşını doldurmuş bulunmak.

AYLIK PRİM ÖDEMESİ NE KADAR?

İsteğe bağlı prim ödemesi ile emekli olma şartlarını sağlayan vatandaşlar için en önemli husus prim ödeme tutarları. Emekli olmak için uzun bir süre prim ödemesi yapacak olan kadınlar için ödeme detayları şu şekilde,

2019 yılında asgari ücret üzerinden prim ödeyecek olan vatandaşlar için en az 818 TL aylık ödeme yapacaklar. Ancak bu tutar en düşük seviye. Yaşlandıklarında daha yüksek bir tutardan maaş almak isteyen ev hanımları istemeleri halinde aylık 6 bin 140 TL’ye kadar prim ödemesi yapabilirler. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir