Ekonomi

İş Kuracak Vatandaşlara 10 Bin 550 TL Karşılıksız Devlet Desteği

İş kurmak isteyen vatandaşlar için devlet bazı destekler sunuyor. Bu destekler karşılıksız yapılırken iş kuracak vatandaşlardan geri talep edilmiyor. 

İşsizliğin azaltılması ve genç girişimcilerin desteklenmesi adına sağlanan bu vergi ve prim desteğine ilişkin tüm ayrıntılar sizlerle.

* İş kuracaklara sağlanan gelir vergisi muafiyet desteği.

* Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla sağlanan sigorta prim desteği

* Bu iki destek için talep edilen başvuru şartları.

Kamu ilanları olarak yukarıda yer alan 3 temel konu başlığına ilişkin bilinmesi gereken tüm ayrıntılar sizlerle. 

10 BİN 550 TL’YE ULAŞAN DEVLET DESTEĞİ

Devleyin iş kuracak vatandaşlara iki aşamada sağladığı destekler ile çok önemli iki maliyet ortadan kalkıyor. Bu destekler ile vatandaşlar belirli süre boyunca maddi olarak detsekleniyor. 

Bu maliyet hesaplarına göre vatandaşlardan destek kapsamında belirli bir süre gelir vergisi alınmıyor. Ayrıca yeni iş kuran genç girişimcilerin bir yıllık sigorta primleri devlet tarafından ödeniyor. 

Ödeme İşlemleri ve Başvuru Detayları

Devlet tarafından sağlanan ilk destek ile vatandaşlara 10 bin 550 TL sigorta prim ödemesi sağlanıyor. Bu destek için en önemli koşul ise iş yeri açacak vatandaşın 29 yaşını doldurmamış olması. Bu şartı sağlayan vatandaşlara 12 ay süre boyunca prim desteği sağlıyor. Yani bu süreçte iş yeri açan gençlerin aylık 882 TL, yıllık 10 bin 550 TL civarında olan prim masrafları devlet tarafından karşılanıyor. 

Devlet tarafından sağlanan ikinci destek ise vatandaşların iş gelişimlerinin desteklenmesi amalanıyor. Vatadanşlar bu teşvik ile destek süresi boyunca ( 3 Yıl) gelir vergisinden muaf tutuluyorlar. Burada önemli olan nokta gelirin 75 bin TL’yi aşmaması. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir