Ekonomi

İş Kurmak İsteyenlere Devlet Desteği: Karşılıksız 10 Bin 550 TL’ye Varan Yardım

Kamuilanlari.com olarak devletin sağladığı destek ödemelerini yaptığımız haberler ile sizlere belirli zaman aralıklarında da hatırlatıyoruz. 

Çeşitli durumlar için sağlanan bu devlet desteklerinden en önemlilerinden birisi de kendi işini kurmak isteyen vatandaşlara sağlanan vergi ve prim desteği. 

Bu destek için talep edilen başvuru koşulları ve sağlanması gereken başvuru koşullarını en ince detaylarına kadar sizlerle paylaşıyoruz. 

KARŞILIKSIZ DEVLET DESTEKLERİ

Devletin en önem verdiği konu başlıklarının başında işsizlik konusu geliyor. Bu konuda İŞKUR ile çok önemli projeleri hayata geçiren hükümet ayrıca iş arayan vatandaşların kendi işlerini kurmalarında yardımcı oluyor.

Kendi işini kuracaklara vergi ve prim desteği sağlayan devletin bu desteği nasıl sağlandığına dair tüm ayrıntıları aşağıda aktarıyoruz. 

İki Maliyet Ortadan Kalkıyor

Devlet tarafından sağlanan bu iki destek ile önemli iki maliyet ortadan kalkıyor. 

Sağlanan birinci destekte vatandaşlara 10 bin 550 TL prim desteği sağlanıyor. Henüz 29 yaşını tamamlamış gençlr kendi iş yerlerini kurduklarında devlet 12 ay süre boyunca prim desteği sağlıyor. Yani bu süreçte iş yeri açan gençlerin aylık 882 TL, yıllık 10 bin 550 TL civarında olan prim masrafları devlet tarafından karşılanıyor. 

Sağlanan ikinci destekte vatandaşlara gelir vergisi muafiyeti veriliyor. Eğer bir vatandaş gerekli koşulları sağlayıp işyeri açarsa 3 yıl süre ile gelir vergisinden muaf oluyor. Bu destek ile 3 yıl boyunca geliri 75 bin TL’yi aşmayan iş yeri sahipleri gelir vergisi vermeyecekler. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir