Ekonomi

İş’te Anne Projesi ile Günlük 80 TL Harçlık ile Annelere İş Garantili Meslek Kursu

İşsizlik sorununun çözümü ve kadınların çalışma hayatında daha fazla yer alması için sağlanan atılan adımlardan bir tanesi de İş’te Anne Projesi

Halen uygulamada olan proje ile sağlanan destekler geçtiğimiz günlerde artırılmıştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamaların ardından kapsamı genişletilen projeye dair detayları sizlere aktarıyoruz. 

KADIN İSTİHDAMI İÇİN İŞTE ANNE PROJESİ

İş’te Anne Projesi 0-15 yaş çocuğu olan kadınların iş hayatında yer almasını amaçlıyor. Projeye bu yaş aralığında çocuğu olan her anne başvuru yapabilir. Ancak bakanlığın kadına yönelik şiddetle mücadele alanında hizmet sunan kuruluşlarından faydalanan kadınlara öncelik tanınıyor. 

Bu proje ile anneler İŞKUR tarafından yürütülen iki kurstan birisine katılım sağlıyor. Bu kurs kapsamında annelere günlük 80 TL ücret ödeniyordu. (Artırılmadan önce günlük 70 TL’ydi)

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

İş’te Anne Projesi’ne katılmak isteyen annelerin İŞKUR tarafından yürütülen iki programından birine katılım sağlamak gerekiyor. Bunlardan biri Meslek Eğitim Kursları diğeri İşbaşı Eğitim Programı. Bu programlara katılım sağlayan annelere projeden faydalanabilecekler.

Söz konusu Meslek Kurslarına katılım sağlamak için geçerli koşullar ise ”İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, Yetiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere sahip olmak, İşverenin aradığı özel şartları taşımak, İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak, Emekli olmamak.”

BAŞVURU EVRAKLARI NELER?

Başvuru koşullarını sağlayan anneler başvurularını İŞKUR Müdürlükleri aracılığıyla yapabilecekler. Başvuru yapacak anneler çocuklarına it nüfus cüzdanı aslı ve kreş ya da gündüz bakımevinin faturası ile başvurularını gerçekleştiecekler. Ayrca kreşten alınan SGK sicil numarasının yer aldığı belge ile İŞKUR’a başvuru yapılabilecek. Başvurular Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüklerine gerçekleştirecekler. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir