Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Ekonomi

İşi Olmayan Annelere Devletten 2 Bin 400 TL’ye Varan Destek Nasıl Alınır?

Bilindiği üzere İŞKUR iş başı eğitim programlarına katılan vatandaşlara günlük cep harçlığı sağlanıyor. Eğer bu programlara katılan adaylar anne ve çalışmıyorsa bu desteğe bakıcı yardımı da ekleniyor.

Peki İŞKUR aracılığıyla sağlanan bu desteklereden kimler nasıl faydalanır? Detayları nelerdir? Kamu İlanları olarak haberimizde sizlerle paylaşıyoruz. 

ÇALIŞMAYAN ANNELERE 2 BİN 400 TL’YE VARAN DESTEK

Devlet işi olmayan çocuklu annelerin sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen İşbaşı Eğitim Programları’na katılmaları durumunda onlara bazı destekler sağlıyor.

2 Bin 20 TL Aylık Harçlık

İŞKUR tarafından sağlanan desteklerde annelere günlük 77 TL cep harçlığı veriliyor. Belirli bir süre devam eden bu destek katılım sağlanacak program türüne göre belirleniyor. Bu programlarla kadınlara hem meslek eğitimi sağlanıyor hemde cep harçlığı kazanıyor. Bu ödemeler iğse aylık 2 bin 20 TL’ye ulaşıyor.

400 TL Bakıcı Parası

Bu günlük cep harçlığı ödemesi dışında annelere ayrıca çocuklu olmaları durumunda bakıcı parası sağlanıyor. Bu bakıcı yardımı ise 2-5 yaş arası çocukları için veriliyor ve program boyunca devam ediyor. Bakıcı parası desteği ise 400 TL. Yani anne 2019 yılında 6 ay boyunca aylık 2 bin 20 TL harçlık ve 400 TL bakım desteği olmak üzere toplam 2 bin 420 lira alabilme şansı yakalıyor. Mesleki eğitim ile de iş bulması kolalaşıyor. Bu programlar katılım sağlanan programa göre değişiyor ve 3 ay ile 6 ay devam ediyor.

Başvuru Şekli ve Süreci

Bu imkandan yararlanabilmek için annelerin, sanayi sektöründeki mesleki eğitim kurslarına ve imalat sektöründeki işbaşı eğitim programlarına katılmaları gerekiyor. Başvuru için çocuklara ait nüfus cüzdanıyla, kreş ve gündüz bakımevi faturası ve istenilen belgelerle birlikte kurs programı düzenleyen Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne veya hizmet merkezlerine müracaat ediliyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir