Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Ekonomi

İşi Olmayan Annelerin Devletten Alabileceği Maddi Destekler

Devlet çeşitli durumlarda olan vatandaşlara maddi destekler sağlıyor. Bu desteklerin bir bölümü de hem çalışan annelere hemde çalışmayan annelere sağlanıyor. Annelere sağlanan bu desteklere ve başvuru detaylarını aşağıda aktarıyoruz. 

DEVLETİN ÇALIŞMAYAN ANNELERE SAĞLADIĞI DESTEKLER

Devlet çalışma hayatı içerisinde yer almayan annelere doğum parası, süt parası ve emzirme parası gibi desteklerde bulunuyor. Devletin çalışan annelere sağladığı destekler ise iş görememezlik ve bakıcı yardımı. İşte o detsekler;

Bakıcı Parası

Çalışan anneler için sağlanan bu destek ile çalışan annelere belirli bir oranda maddi destek veriliyor. Kadın istihdamının korunması amacıyla sağlanan bu destek tutarı 1500 TL’ye kadar yükselebilir.

Doğum Parası

Devletin koşulsuz sağladığı desteklerin başında geliyor. Doğum yapan her anneye sağlanan bu destek 2015 yılının Mayıs ayından sonra doğmuş her çocuk için veriliyor ve çocuk sayısına göre artıyor. Bu destek ile annelere bir çocuk için 300 TL ikinci çocuk için 400 TL ve üç veya daha fazla çocuk için ise 600 TL ödeme yapılıyor. 

Emzirme Parası

Devletin doğum yapan annelere sağladığı bir diğer detsek ise emzirme parası. Süt parası olarak bilinen emzirme parası da koşulsuz her anneye sağlanıyor. Emzirme parası annelere 133 TL olarak ödeniyor. 

İŞ Görememezlik Yardımı

Çalışan annelere doğum sürecinden önce ve sonra ki 8’er haftalık süreler için iş görememezlik desteği sağlanır. Bu destek ile asgari ücrete çalışan bir anneye sağlana destek miktarı ise yapılan zam ile birlikte 6 bin TL’yi aşabiliyor. Bunun için ise annenin son bir yıl içinde 90 gün prim ödemiş olması şartı aranıyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir