Ekonomi

İşi Olmayan Ev Hanımları İçin Emekli Olup Aylık Maaş Alma İmkanı

Türkiye’de milyonlarca kadının ortak sorunu ekonomik olarak gelirlerinin olmaması. Çeşitli nedenlerden dolayı çalışma hayatı içerisinde yer alamayan kadınlar yaşlılıklarında da büyük zorluklar çekiyorlar. 

Ancak ev hanımları başta olmak üzere çok sayıda kadın isteğe bağlı emeklilik ile yaşlandıklarında emekli olabilirler ve aylık maaş ödemesi alabilirler. 

Peki isteğe bağlı emeklilik ile kadınlar nasıl emekli olurlar?

Kadınların yapmaları gereken işlemler neler?

İsteğe bağlı emeklilikte prim ödeme tutarları ne kadar?

Tüm bu soruların yanıtlarını Kamuilanlari.com olarak siz okuyucularımıza duyuruyoruz. 

EV HANIMLARI İÇİN EMEKLİ OLMA FIRSATI

Emekli olmak için tüm vatandaşların sağlamaları gereken 3 farklı koşul bulunuyor. Bu koşulları sağlamadan kimse emekli olamaz. İsteğe bağlı emeklilikte de kadınların bu şartları sağlamaları gerekiyor. 

Bunun için kadınların emekli olabilmeleri için emeklilik yaşını doldurmak, SGK primlerini tamamlamak ve gün sayısını tamamlamaları gerekiyor. 

Başvuru Şartları

İsteğe bağlı emeklilik ile mevzuatta yer alan şartları tamamlayıp emekli olmak isteyen vatandaşların yerine getirmesi gereken o şartlar şu şekilde,

Türkiye’de ikamet etmek,

Zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak,

Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak,

Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak,

18 yaşını doldurmuş bulunmak.

BAŞVURU İŞLEMLERİ VE PRİM ÖDEMESİ

Başvuru şartları sağlayacak kadınlar isteğe bağlı emeklilik başvuruda bulunabililer. Başvuru işlemleri için yaşadığını ile veya ilçelerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidebilirsiniz. Burada konuya dair detaylı bigliler elde edebilir ve başvurularınızı da tamamlayabilirsiniz. 

Prim Ödemesi

İsteğe bağlı emeklilikte en önemli konu prim ödemesi. Bu şekilde emekli olmak isteyecek kadınların SGK’ya her ay düzenli prim ödemesi yapması gerekiyor. 

2019 yılında asgari ücret üzerinden prim ödeyecek olan vatandaşlar için en az 818 TL aylık ödeme yapacaklar. Ancak bu tutar en düşük seviye. Yaşlandıklarında daha yüksek bir tutardan maaş almak isteyen ev hanımları istemeleri halinde aylık 6 bin 140 TL’ye kadar prim ödemesi yapabilirler. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir