Ekonomi

İşi Olmayan Vatandaşlara En Az 1015 TL Maaş Ödemesi! Başvuruları Nasıl Yapılır?

Kamuilanlari.com olarak devletin çeşitli kurumları aracılığıyla sağladığı destek ödemelerini siz okuyucularımız ile buluşturmaya devam ediyoruz. 

Bu içeriğimizde de siz okuyucularımıza devletin işinden çıkarılmış vatandaşlar için sağladığı işsizlik maaşı ödemelerine ve başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağına ilişkin detayları paylaşıyoruz. İşte o ödemeler.

İŞSİZLİK MAAŞI ÖDEMELERİ

Devlet işinden olmuş vatandaşlara işsizlik maaşı ödemesi yapıyor. Bu ödemeler işinden kendi isteği dışında çıkmış yada işyerinin iflası gibi çalışanın elinde olmayan nedenlerden dolayı işinden olmuş vatandaşlara yapılıyor. İşsizlik maaşı ödemesi almak için gerekli diğer koşullar ise prim çalışma şartı. 

İşsizlik maaşı için vatandaşların son 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta primlerinin olması gerekiyor. Bunun yanından işten ayrılmadan önce 120 gündür çalışıyor olmak diğer koşul. Bu koşulları sağlayan vatandaşlara maaş oranına göre işsizlik maaşı ödemesi yapılıyor. 

Bu ödemeler en az asgari ücretli vatandaşa 1015 TL olarak ödeniyor. Maaşa göre artan işsizlik ödemesinde üst sınır ise 2030 TL.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

İşsizlik maaşı ödemesi başvurusunda bulunacak olan vatandaşlar iki yöntem ile başvurularını devlete iletebilirler. Ancak başvuruların işten ayrıldıktan 30 gün içinde yapılması gerekiyor, başvurular için en önemli noktalardan birisi de burası. 

1-) Başvurular için ilk yöntem başvuruların şahsen yapılması. İşsizlik maaşı için başvuruda bulunacak vatandaşlar şahsen başvuru yapmak isterlerse başvurularını bulundukları şehirlerde ki İŞKUR Müdürlükleri ile İŞKUR Hizmet birimlerine giderek başvurularını yaparlar. 

2-) Başvurular için ikinci yöntem ise başvuruların internet üzerinden bildirilmesi. e-Devlet kapısı üzerinden başvuruda bulunacak adaylar talep edilen biglilerin girilmesi ve diğer bilgilerin doğrulunun onaylanması suretiyle başvurularını yapabilirler. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir