Ekonomi

İşi Olmayan Vatandaşların Mağdur Olmamaları İçin Aylık 1015 TL Maaş

Türkiye’nin son dönemlerdeki en önemli sorunlarının başında işsizlik geliyor. Devlet İşsizlik sorunun çözümü adına önemli adımlar atarak bu sorunun ortadan kalkmasını amaçlıyor. 

İŞKUR ve Çalışma Bakanlığı tarafından yürütülen istihdam ve teşvik programları ile işsiz vatandaşların iş sahibi olmaları hedefleniyor. İşsiz vatandaşlar için sunulan bu programlara ek olarak ayrıca iş bulana kadar süre için işsizlik maaşı veriliyor. 

2019 yılında tutarı artırılan işsizlik maaşı, vatandaşların iş bulana kadar olan ki süre zarfında mağdur olmamaları adına maaş bağlanıyor. 

İŞSİZ VATANDAŞLARA AYLIK MAAŞ

Devlet tarafından sağlanan sağlanan işsizlik maaşını almak için ise belirli şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartlar ise şunlar;

İşsizlik maaşı için vatandaşların kendi rızası dışında işinden çıkarılmış olması gerekiyor. Bu koşul gereği işçinin ya işinden çıkarılmış olması yada işyerinin iflas etmiş gibi bir nedenler kabul ediliyor. Bu şartın yanında vatandaşların işine son verilmeden önce ki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olması koşulunu da sağlamaları gerekiyor. Bunun yanında vatandaşların ayrıca bir süredir değiştirilmesi gündemde olan hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak
şartının da sağlanması gerekiyor. 

İşsizlik maaşının alınması için en önemli şartlardan bir tanesi de başvuru süreci. İşsizlik maaşının alınması için vatandaşların işten ayrıldıktan sonra 30 gün içinde başvuru yapmaları gerekiyor.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

İşsizlik maaşına başvuru yapacak olan vatandaşlar başvurularını İŞKUR Müdürlükleri aracılığıyla şahsen yada e-Devlet sitesi üzerinden elektronik olarak yapabilecekler. 

Aylık Ücret Tutarı

Bu şartları sağlayan ve başvuruları kabul edilen vatandaşlara en düşük 1 bin 15 TL maaş ödeniyor. SGK prim ödemelerine göre belirlenen bu tutar en yüksek iki bin liranın üzerine çıkarak 2 bin 30 TL oldu.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir