Ekonomi

İŞKUR İş’te Anne Projesi: Günlük 80 TL Harçlık ve Meslek Eğitim Kursu

İŞKUR tarafından yürütülen projelerin bir kısmı sadece kadınlara özel. Kadın istihdamının artırılması amacıyla başlatılan bu projelerden bir tanesi ise çocuk sahibi olan ve küçük çocuğu bulunan anneler için. 

İş’te Anne Projesi adı ile yürütülen proje ile annelerin meslek sahibi yapılması amaçlanıyor. Kurs ile annelere ayrıca mağdur olmamaları adına günlük cep harçlığı veriliyor. 

Peki söz konusu projeye dair bilinmesi gerekenler neler? Kimler başvuru yapabilir, başvurular nereye yapılır, cep harçlığı detayları nelerdir? Tüm bu soruları Kamuilanlari.com olarak sizlere aktarıyoruz. 

İŞ’TE ANNE PROJESİ İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

İŞKUR tarafından başlatılan ve halen devam eden projeye geçtiğimiz günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından vatandaşlara hatırlatıldı. Buna göre söz konusu proje 0 ile 15 yaş arasında çocuğu bulunan kadınları kapsıyor. Burada ise şöyle bir durum var bazı kadınlara öncelik tanınıyor. Aile Bakanlığı tarafından sağlanan bu öncelik hakkı şiddetle mücadele alanında hizmet sunan kuruluşlarından faydalanan kadınlara veriliyor. 

Proje Detayları

İş’te Anne Projesi çocuğu bulunan ve  meslek sahibi olmayan kadınların, meslek edinerek istihdamda yer almalarını amaçlıyor. Meslek öğrenimi süresinde yani kurs boyunca annelere günlük 80 TL veriliyor. (Kursa katılım gösterildiği günlerde genelde haftada 6 gün oluyor) 

Başvuru Bilgileri

İş’te Anne Projesi’ne katılmak isteyen annelerin İŞKUR tarafından yürütülen iki programından birine katılım sağlamak gerekiyor. Bunlardan biri Meslek Eğitim Kursları diğeri İşbaşı Eğitim Programı. Bu programlara katılım sağlayan annelere projeden faydalanabiliyorlar. 

Başvuru Şartları

Söz konusu projeye katılım sağlamak isteyen annelerin sağlamaları gereken bazı koşullar bulunuyor. Bu koşullar madde madde şu şekilde,

İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, Yetiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere sahip olmak, İşverenin aradığı özel şartları taşımak, İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak, Emekli olmamak.

Başvurular Nereye Nasıl Yapılacak?

Başvuru şartlarını sağlayan ve projeye başvuru yapmak isteyen anneler, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlükleri aracılığıyla başvurularını yapacaklar. 

Başvurular için gerekli evraklar ise; çocuklarına a it nüfus cüzdanı aslı ve kreş ya da gündüz bakımevinin faturası, kreşten alınan SGK sicil numarasının yer aldığı belge.

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir