Ekonomi

İŞKUR Maaşları Ne Zaman Ödenir? İşsizlik Maaşı Ödeme Takvimi

Bilindiği üzere Türkiye geneli binlerce vatandaş işsizlik maaşı alıyor. İŞKUR tarafından ödenen işsizlik maaşlarında ise son dönemde artış yaşanmıştı. 

Özellikle kış aylarında ve bahar aylarının başında ekonomide yaşanan dalgalanma nedeniyle çok sayıda vatandaş işsiz kalmıştı. İşsiz vatandaş sayısının TÜİK verilerine göre 4 milyonu aşması işsizlik maaşı ödemesi alan vatandaşların sayısını da artırmıştı. 

KİMLER İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR?

İŞKUR’dan  işsizlik maaşı ödemesi almak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken koşullar bulunuyor. 3 maddeden oluşan bu koşulları sağlayan vatandaşlara ödedikleri prim oranınca maaş bağlanıyor. Bu başvuru koşulları şunlar;

* Son 3 yılda 600 gün sigortalı çalışmış olmak

* Son 120 gün kesintisiz çalışmış olmak

* İşinizden istifa etmeden uygun bir kod ile ayrılmış olmak (işten kovulmak, iş yerinin iflas etmesi gibi durumlar)

En Düşük Maaş

İŞKUR tarafından yukarıda yer alan koşulların sağlanması ile bağlanan işsizlik maaşı ödemesi en az 1015 TL olarak yapılıyor. Asgari ücret üzerinden yatırılan prim tutarına yapılan ödemeye karşılık ise tavan tutar da 2 bin 30 TL. 

MAAŞLAR NE ZAMAN ÖDENİR?

İŞKUR işsizlik maaşı ödeme takvimi bellidir. Maaşlar her ayın 5. gününde yapılır. İşsizlik maaşı ödemeleri vatandaşların PTT hesaplarına yatırılır.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir