Ekonomi

İşsiz Gençlere Günlük 77 TL ve 85 TL Cep Harçlığı ile İŞKUR Meslek Kursu Katılım Detayları

İşsizlik sorununun son dönemlerde artış göstermesi nedeniyle İŞKUR tarafından yürütülen meslek programlarına ilgi artıyor. Bu kapsamda en yoğun ilgi ise  İŞKUR İş Başı Eğitim Programları oluyor. 

Bu programlar ile gençler personel açığı olan meslek dallarında meslek eğitimi alıyorlar, günlük cep harçlığı kazanıyorlar ve kurs sonrası iş sahibi oluyorlar. 

Peki adaylar bu kurslara nasıl ulaşacaklar?

Bu kurslara katılım şartları nedir?

İŞKUR üzerinde yayımlanan tüm açıklamaları ve başvuru detaylarını Kamu İlanları olarak sizlere aktarıyoruz. 

BAZI KURSLAR İÇİN GÜNLÜK 77 TL BAZILARI İÇİN 85 TL HARÇLIK

İŞKUR tarafından sağlanan İş Başı Eğitim Programlarına katılan adaylara cep harçlığı veriliyor. Normal vatandaşlar, öğrenciler ve işsizlik ödeneği alanlar için değişen bu miktar bazı kurslar için 77 TL bazı kurslar için ise 85 TL olarak ödeniyor. 

Buna göre İş Başı Eğitim Programlarına katılan adaylara zaruri ihtiyaç gideri için 77,70 TL ödeme yapılıyor. Bu tutar öğrenciler için 58,27 TL ve işsizlik ödeneği alanlar için ise 38,85 TL. 

Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi geleceğin meslekleri olarak adlandırılan meslek gruplarında kurs alan gençlere ise 85 TL cep harçlığı sağlanıyor. 

BAŞVURU KOŞULLARI NELER?

Bu kurslara katılım sağlayacak adayların sağlamaları gereken başvuru koşulları Türkiye İş Kurumu tarafından ilan edildi. Tüm kurslar için ortak olan o koşullar şunlar;

Kuruma kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak, Emekli olmamak, Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak, Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak.

Halen Açık Olan Kurslar


BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Söz konusu kurslara vatandaşlar Türkiye İş Kurumu’nun resmi web sayfası üzerinde yer alan Kurslar bölümünden ulaşabilirler. Kurs arama sayfasında Kurs türü yazan yeri İş Başı Eğitim Programı işaretleyip ara butonuna bastığınızda kurslara dair detayları görüntüleyebilirsiniz.

İŞKUR programlarından sürekli haberdar olmak için bizleri takip edin.

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir