Ekonomi

İşsiz Kalan Vatandaşlara Aylık 1015 TL ile 2030 TL Arasında Maaş Ödemesi

Devlet tarafından vatandaşlara sağlanan en önemli imkanlardan birisi de işsizlik maaşı ödemeleri. İşsiz kalan vatandaşların iş bulana kadar olan süreçte mağduriyet yaşamamaları adına sağlanan bu ödemeler uzun bir süre alınabiliyor. 

Türkiye İş Kurumu aracılığıyla ödenen işsizlik maaşı ödemelerinde vatandaşlar 6 aydan 10 aya kadar uzanıyor. 

İŞKUR tarafından ilan edilen başvuru şartlarının sağlanması ile ödenen bu işsizlik maaşı ödemelerinde maaş detayları ile başvuru şartlarını sizlere aktarıyoruz. 

TÜRKİYE İŞ KURUMU ÜZERİNDEN İŞSİZLİK MAAŞI ÖDEMELERİ

Türkiye İş Kurumu üzerinden işsizlik maaşı ödemelerinde vatandaşlara sigortalı oldukları süre zarfı boyunca işsizlik maaşı ödemesi yapılır. Bu çerçevede en az 6 ay ödenen işsizlik maaşı ödemelerinde en uzun ödeme süresi 10 aydır. İşte o tablo;

* İşsizlik Ödeneği 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan çalışanlara 6 ay ödenir.

* İşsizlik Ödeneği 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 8 ay ödenir.

* İşsizlik Ödeneği 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 10 ay ödenir.

KİMLER NE KADAR ALIR?

İşsizlik maaşı ödemeleri belirli koşullar altında sağlanıyor. Bu koşulların sağlanması durumunda yukarıda yer alan süre zarfı boyunca vatandaşlara maaş ödeniyor. Asgari ücret alırken işsiz kalanlara 1015 TL işsizlik ödeneği ödenirken maaşı daha yüksek olanlara 2030 TL’ye kadar işsizlik maaşı ödeniyor. 

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak, Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak, Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak, Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

Başvuru İşlemleri: İşsizlik maaşı için vatandaşlar başvurularını İŞKUR Müdürlüklerine şahsen yapabilecekleri gibi e-Devlet aracılığıyla şahsen dey yapabilirler. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir