Ekonomi

İşsiz Vatandaşlar Dikkat ! İŞKUR Üzerinden Günlük 89 TL Destek

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından istihdama destek amacı ile düzenlenen programların arasında yer alan İşbaşı Eğitim Programları kapsamında işsiz vatandaşlara iş tecrübesi kazandırılmakla beraber günlük 89 TL ödeme yapılıyor. İŞKUR tarafından uygulamaya konulan İşbaşı Eğitim Programının detaylarını kamuilanlari.com olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz.. 

İŞKUR tarafından İşbaşı Eğitim Programının tanımı “Kuruma kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmesi, çalışma ortamına uyumunun sağlanması amacıyla düzenlenen programlardır.” eşeklinde yapılmaktadır. Bu programa katılmak isteyen adaylar işbaşı eğitimi yapacağı işyerini kendileri bulabileceği gibi İŞKUR’dan da kendilerine işyeri bulunmasını talep edebilirler. Ayrıca işverenler de istedikleri vasıftaki katılımcı adayını kendileri bulabilecekleri gibi kendilerine katılımcı adayı bulunmasını İŞKUR’dan talep edebiliyorlar.

PROGRAMIN SÜRESİ

İşbaşı Eğitim Programı bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay olarak gerçekleştirilirken diğer mesleklerde en fazla 3 ay olarak gerçekleştirilmektedir. Ayrıca muhabirlik ile ilgili mesleklerde en fazla 9 ay, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde ise MEB Hayat Boyu Öğrenme Modüllerinin asgari süresinden az olmayacak şekilde uygulanmaktadır.

Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi geleceğin mesleği olarak görülen meslek alanlarında düzenlenecek olan programlara katılacak olanlar için en fazla çalışma süresi 9 ay olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu programlara 18 – 29 yaş aralığındaki gençler başvuru yapabilecektir.

Programlar günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabilir.

ARANAN ŞARTLAR

İŞKUR tarafından düzenlenen programlara katılmak isteyen adaylarda bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlara haiz olmayan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. Buna göre İŞKUR tarafından belirlenen şartlar şöyle belirtildi:

– Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

– 15 yaşını tamamlamış olmak,

– İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,

– Emekli olmamak,

– Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,

– Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak,

– İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak

ÖDENECEK TUTARLAR

Bunun yanı sıra Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından programlar kapsamında karşılanacak olan giderler de belirtildi. İşte karşılanacak olan giderler:

# Katılımcı zaruri gideri (Günlük 89,4 TL, öğrenciler için 67,05, işsizlik ödeneği alanlar için 44,7 TL)

# İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası Primi

# Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri

GELECEĞİN MESLEĞİ 100 TL | KADINLARIN 2-5 YAŞ ARASI ÇOCUKLARI İÇİN 400 TL EK ÖDEME

Tüm bunların yanı sıra geleceğin meslekleri kapsamında düzenlenen programlara katılan katılımcılara günlük 100 TL ödeme yapılmaktadır. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği program süresi boyunca karşılanmaktadır.

BAŞVURU ŞEKLİ

81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine istenildiği zaman başvuru yapılabilir. Bu başvurular kapsamında iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanılarak bu programlara katılabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir