Ekonomi

İşsiz Vatandaşlar İçin Devlet Desteği: 775 TL İş Arama ve Bulma Parası

Devlet tarafından sağlanan ancak fazla bilinmeyen desteklerden olan İş Arama ve Bulma Parası’na dair tüm detayları sizler için derledik. 

* İş Arama ve Bulma Parası Nedir?

* Bu destek için kimler başvuru yapabilir?

* İş Arama ve Bulma Parası ne kadar ödenir?

* Destek başvuruları nereye nasıl yapılır?

Tüm bu soruların yanıtlarını ayrıntılı bir şekilde sizlere aşağıda aktarıyoruz. 

İŞ ARAMA VE BULMA PARASI

Devlet tarafından sağlanan desteklerden olan iş arama ve bulma parası; vatandaşların iş aramaları sırasında gerekli olan zaruri ihtiyaçlarını karşılamaları adına veriliyor. Bu destek ile iş arayan vatandaşların yol, evrak derleme ve diğer ihtiyaçları için mağduriyet yaşamaması amaçlanıyor. 

Ancak bu destek her vatandaşlara verilmiyor, bazı koşulları bulunuyor. Bu koşulların ilki İş Arama ve Bulma Parası alacak kişinin sosyal yardım alıyor olması. Aile Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılan gelir testine giren adaylar bu destek için başvuru yapabilecekler. 

775 TL’ye Varan Destek Alabilirler

Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı birimler tarafından sağlanan İş Arama ve Bulma Desteği için başvuru şartlarını sağlayan vatandaşlara 775 TL destek veriliyor. Bu miktar iki aşamada veriliyor. İlk aşamada verilen destek İşe Başvuru/Kabul aşamasında sağlanıyor. Bu destek ile vatandaşların sağlık raporu, fotoğraf, diğer belgeler gibi giderleri karşılanıyor. Yılda 3 defa 40 ile 100 TL arasında bir rakam olarak alınıyor. 2. Aşama; bu aşamada başvuruların kabul edilmesiyle sağlanıyor. İşe başvuruları kabul edilen vatandaşlara 675 TL başvuru kabul parası veriliyor. Bu iki aşama ile toplam 775 TL destek alınmış oluyor. 

Başvurular Nereye Yapılır? 

İş Arama ve Bulma Parası için başvuruda bulunacak olan vatandaşlar bulundukları ilçe Kaymakamlığı ile Aile Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapacaklar. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir