Ekonomi

İşsiz Vatandaşlara Mağdur Olmamaları Adına Aylık 1015 TL Maaş

Devlet birçok alanda olduğu gibi farklı durumlarda bulunan vatandaşlara maddi desteklerde bulunuyor. Bu desteklerin büyük bir kısmı SGK, İŞKUR veya Aile Bakanlığı aracılığıyla gerçekleştiriliyor. 

Devlet tarafından sağlanan bu desteklerden bir tanesi de işsizlik maaşı. İşini kaybeden vatandaşlara sağlanan bu ödemelere ilişkin başvuru şartları ve ödemelerin nasıl alınacağına dair bilgileri sizlere aktarıyoruz. 

DEVLETTEN İŞSİZLİK MAAŞI ÖDEMESİ VE DETAYLARI

İşi olmayan vatandaşların işsizlik maaşı ödemesi alabilmeleri için bazı koşullar bulunuyor. Bu koşullar İŞKUR’un resmi internet sitesi aracılığıyla ilan edilyor. 

Buna göre işsizlik maaşı almak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken ilk koşul ”Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak” şartı. Bu şarta göre çalışan ya işinden kendi rızası olmadan ayrılacak yada iş yerinin iflas etmesi gibi durumlar meydana gelecek. 

Kendi isteği dışında işsiz kalan vatandaşların aylık ödeme alabilmeleri için sağlamaları gereken diğer koşul ise ”Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak” şartı. Bu şarta göre çalışanın işten ayrılmadan önce 120 gün prim yatırmış olması gerekiyor. Bunun dışında ayrıca işsizlik maaşı için ”Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak” şartı yer alıyor. 

Başvurular İŞKUR’a Yapılacak?

Söz konusu işsizlik maaşına başvuruda bulunacak vatandaşlar işten çıkarılmalarının ardından 30 gün içinde başvurularını İŞKUR’a yapacaklar. Başvurular için ister e-Devlet üzerinden elektronik başvuru yöntemi istenirse de İŞKUR Müdürlüklerinden bizzat başvuru yapılabilir.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir