Ekonomi

İşsiz Vatandaşların İş Bulma ve Arama Masrafları İçin 775 TL Devlet Yardımı

Devletin vatandaşlarına sağladığı desteklerden olan İş Arama ve Bulma Yardımı bilinen desteklerden değil. Çoğu vatandaşın bilmediği bu desteğe ilişkin tüm ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz. 

İş Arama ve Bulma Parası desteği nasıl alınır? Başvuru şartları nedir? Başvurular nereye yapılır? 

Tüm bu soruların yanıtlarını siz okuyucularımıza aşağıda aktarıyoruz. İşte söz konusu destek miktarı ve diğer bilinmesi gerekenler. 

DEVLETTEN İŞ ARAMA VE BULMA DESTEĞİ

Devlet tarafından sağlanan iş arama ve bulma yardımının amacı, iş aayan vatandaşların yol, evrak ve diğer masraflarının karşılanması. Ancak bu destek her vatandaşa verilmiyor. Çeşitli koşulların yer aldığı destek başvuru şartları şu şekilde,

Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla yapılan desteği almak için vatandaşların sosyal yardım alıyor olmaları gerekiyor. Bunun için vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca yardım alma ve gelir testine girmiş olmaları isteniyor. 

Ne Kadar Ödenir?

İş Arama Parası iki şekilde vatandaşlara sağlanıyor. Sosyal Yardım alan vatandaşlar işe Başvuru/Kabul aşaması sırasında bu detsekten faydalanabiliyorlarmış. 40 İle 100 TL arasında sağlanan ilk ödemeler yılda 3 defa alınabiliyor. İşe başvuru sonrası işe başvuru yapan vatandaşın başvurusu kabul edilirse ikinci bir destek daha alıyor. Bir yıl içinde bir defa sağlanan bu destek 2019 yılı için 675 TL. Yani vatandaşlara işe başvuru sırasında ve başvuru sonrası 775 TL’ye varan bir destek sağlanıyor. 

BAŞVURULAR NEREYE NASIL YAPILIR?

Söz konusu destek için başvuruda bulunacak adaylar başvurularını bulundukları ilçe Kaymakamlığı ile Aile Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapacaklar. Bu kurumlara giden vatandaşlara başvuru işlemleri gerekli evrakların teslimi ile tamamlanır. 

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir