Ekonomi

İşsizlik Rakamları İçin Seçimlerden Sonra Azalacak Açıklaması

Devlet işsizlik rakamlarının azaltılması adına Türkiye İş Kurumu ile Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı aracılığıyla önemli projeleri bir bir hayata geçiriyor. 

Devlet tarafından hayata geçirilen bu projelere ilişkin Kocaeli Sanayi Odası’ndan da açıklamalar geldi. 

İŞSİZLİK RAKAMLARI

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu devletin hayata geçirdiği işsizlik teşviklerini değerlendirdi. 

Bu teşviklerin sanayiciler için bir hayli iyi olanaklar sunduğunu ifade eden Ayhan Zeytinoğlu, işsizlik rakamlarının geleceğine dair öngörülerini paylaştı. Bu kapsamda seçimden sonraki sürece değinen KSO Başkanı Zeytinoğlu işsizlik rakamlarının azalacağını ifade etti. 

İşsizlik konusunda Kocaeli’nden örnekler vererek durumu değerlendiren TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu şu ifadelere yer verdi. 

“İşsizlik sayısı tüm Türkiye’de olduğu gibi bizde de arttı. Ancak İŞKUR’un rakamlarına göre 2019’da bugüne kadar Kocaeli’de 15 binin üzerinde yeni işçi alımı oldu. Belki de olumsuzluklar olmasaydı bu rakam 25 bin olacaktı. Hükümetin açıkladığı yeni teşvikler hiç alışkın olmadığımız hatta düşünmediğimiz kadar iyi teşvikler. Bu seçimler biliyorsunuz sanayiciler için belirsizliktir. Seçimlerden sonra işsizlik oranında iyileşme olmasını bekliyoruz. Ancak şöyle de bir sıkıntı var. Hala işçi açığı var. Sanayici İŞKUR’a başvuruyor; ‘Ben şu niteliklerde 5 eleman alacağım.’ diyor. Fakat 5’ini dolduramıyoruz. Diğer tarafta da iş arayanlar var. Burada bir ikilem var. Kocaeli’de iş arayan sayısı 70 bin civarında. Ancak 15 bin kişi işe alınmasına rağmen Kocaeli’de sanayicilerin 5 bin işçi açığı var.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir