Ekonomi

İşte DİSK’in askeri ücret talebi

Son günlerde gündemden düşmeyen asgari ücret tartışmaları devam ediyor. Bu konuya ilişkin açıklamalar da peş peşe geliyor. Son olarak Tekirdağ Hasan Ali Yücel Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasında konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 2020 yılında asgari ücretin net 3 bin 200 lira olması gerektiğini vurgulayarak, Türkiye’nin önemli sorunlarının başında işsizlik geldiğini söyledi.

“Memleket meselesi oldu”

Asgari ücretin memleket meselesi olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, hem iktidarın hem de işverenin asgari ücretin yükseltilmemesi için çeşitli bahaneler ürettiğini ifade etti. 

Çerkezoğlu, açıklamasının devamında, “Asgari ücretin önümüzdeki yıla ilişkin milli gelir beklentilerinin hesaba katıldığı büyümeden payımızı aldığımız gerçek bir geçim ücreti olması gerektiğini söylüyoruz. Asgari ücretin tümüyle vergi dışı bırakılması gerektiğini ve net olarak hesaplanması gerektiğini söylüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Net talep belli oldu

Çerkezoğlu bu taleplerinde yer alan miktarın krizlere karşı işçi sınıfını ve emekçileri koruması gerektiğini vurgulayarak, “Bu çerçevede baktığımızda da 2020 yılı içerisinde krize karşı işçi sınıfını, emekçileri koruyacak bir ücret olması gerektiğini söylüyoruz. 2020 yılında asgari ücretin net 3 bin 200 lira olması gerektiğini söylüyoruz” dedi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir