Ekonomi

İstifa Eden Çalışanlara Aylık En Az 1015 TL İşsizlik Maaşı Ödemesi! Haklı Fesih Nedenleri

Çalışma hayatında yer alan çalışanların en önemli haklarından birisi de işsizlik maaşıdır. İşten ayrıldıktan sonra çalışanlara ödenen işsizlik maaşında ise bazı koşullar bulunuyor. 

Bu koşulların sağlanması durumunda verilen işsizlik maaşı ile ilgili ayrıca merak edilen bir diğer nokta istifa eden işçilerin işsizlik maaşı alıp alamayacağı detayları. 

İSTİFA EDEN ÇALIŞANLAR İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR Mİ?

İşsizlik maaşı almak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken bazı koşullar bulunuyor. Bu koşulların ilki son 3 yıl içinde farklı işyerlerinde de olsa en az 600 gün prim ödemiş olmak şartı. 600 gün prim şartını sağlayan vatandaşların sağlamaları gereken diğer koşul ise işten ayrılmadan önceki 120 gün eksiksiz prim ödemesi yapılmış olması. Bu şartının yanında ayrıca işçilerin işten ayrıldıktan sonra 1 ay içerisinde işsizlil maaşı başvurularını yapmaları gerekiyor. 

Bu başvuru koşullarını sağlayan vatandaşlara ise belirli süreyle işsizlik maaşı ödeniyor. İşsizlik maaşı ödemelerinde 3 yılda 600 gün primi olan çalışan 6 ay, 900 gün primi olan 8 ay ve 3 yılın tamamında yani 1080 gün primi olanlar 10 ay işsizlik maaşı şeklinde yapılıyor. 

Haklı Fesih Nedenleri

İşsizlik maaşı almak için mevzuatta yer alan başlıca düzenlemelerden birisi de, kişinin kendi rızasıyla işten çıkmamış olması gerekiyor. Ancak bazı durumlarda çalışanın istifası durumunda ad işsizlik maaşı ödemesi yapılıyor. 

Burada işçinin haklı bir nedenden dolayı işinden ayrılmış olması gerekiyor. Maaşın ödenmemesi, gerçek ücretin saklanması, mobbing (psikolojik baskı), iyi niyet ve ahlak kurallarına uyulmaması, sağlık gerekçeleri, işçinin onayı olmadan fazla mesai yaptırılması, SGK’ya düşük ücretten bildirim gibi konular haklı fesih kapsamına giriyor.

2019 yılında en düşük işsizlik maaşı ödemesi 1015 TL olurken en yüksek işsizlik maaşı ödemesi ise 2030 TL. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir