Ekonomi

İstifa Eden Tazminat Alabilir Mi? İşi Bırakan Personelin Hakları Nelerdir?

İstifa eden bir kişi nasıl hakları sahiptir? Tazminat hakkı yada nasıl yaptırımlar uygulanabilir? İstifa eden kişilerin tüm yasal hakları ve merak edilen tüm detaylar haberimizde yer alıyor.

İşveren işçinin ücretini kanundaki gibi ödemezse, aksatırsa işçinin hakları fesih olur ve işsizlik maaşı alır. Ancak bu durumlar işverenden kaynaklanan sorunlardan dolayı olmaktadır. Birde işçinin işi bırakması gibi durumlar var.

Eğer ortada haklı bir neden yoksa, istifa eden işçiye hem işsizlik maaşı bağlanmıyor hem de yasal olarak bir hak talep edemiyor. Haklı bir biçimde işinden ayrıldığını kanıtlarsa bu kişiler işsizlik maaşından yararlanabilir.

İşsizlik maaşı en düşük 1.015 lira en yüksek 2.030 liradır. Sadece işten atılanlar değil işten ayrılanların da hakları var. Tazminat ve işsizlik maaşı alabilmek için haklı olunduğunu ispatlamak gerekiyor.

Maaşın ödenmemesi, gerçek ücretin saklanması, mobbing (psikolojik baskı), iyi niyet ve ahlak kurallarına uyulmaması gibi durumlar tazminat ve işsizlik maaşı için yeterli olabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir