Ekonomi

İşverenlerin Asgari Ücret Teklifi Belli Oldu İddiası

7milyona yakın çalışanın dikkat kesildiği asgari ücret tespit görüşmelerinin ikincisi bugün gerçekleştirilecek. Toplantı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’in başkanlığında gerçekleştirilecek ve işveren heyetine Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat başkanlık edecek. 

İŞVERENLERİN TEKLİFİ BELLİ OLDU

Türk İş tarafından daha önce yapılan açıklamada masaya oturma ön şartını belirtmiş ve asgari ücret için 2 bin 578 TL altında bir rakam için pazarlık yapılmayacağı belirtildi. Bu rakam ise mevcut asgari ücretin yüzde 27,6 oranında artması anlamına geliyor. İşveren temsilcisi tarafından resmi olarak dile getirilen bir teklif bulunmuyor. Ancak Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK)’in 2 bin 200 lira ile pazarlığa başlayacağı gündeme gelirken bu tutarın yüzde 9 oranındaki artışa tekabül ediyor. 

İşçi sendikalarını temsilen görüşmeleri yapan Türk-İş ile işveren sendikasının asgari ücret zammı talebi arasında üç kat fark var. Görüşmelerde bu işin anlaşma noktasının neresi olacağı merak konusu oldu. 

2020 asgari ücret hakkında herhangi bir gelişme olduğunda okuyucularımızı sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir