Ekonomi

İYİ Parti: Asgari Ücret 2 Bin 865 TL Olsun

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı yaptığı açıklamalarında asgari ücret hakkında değerlendirmelerde bulundu. Cihan Paçacı açıklamalarında 2020 yılı için geçerli asgari ücretin vergiden muaf tutulup 2019 TÜİK enflasyon artış oranı ilave edilerek brüt olarak 2 bin 865 TL, net olarak 2 bin 650 TL olması gerektiğini vurguladı. 

Cihan Paçacı bir basın toplantısı düzenleyerek 2020’de uygulanacak asgari ücretin tespiti konusunda değerlendirmelerde bulundu. 

Parti olarak asgari ücret tespitinde insanca yaşama kriterlerinin dikkate alınması gerektiğine inandıklarını belirten Cihan Paçacı açıklamalarının devamında asgari ücretin belirlenmesi yönteminin demokratik olmadığını ifade etti. 

ASGARİ ÜCRET 2 BİN 865 TL OLMALI

Cihan Paçacı açıklamalarında asgari ücretin olması gereken rakamı da belirtti. Buna göre Paçacı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Asgari ücret mutlak surette vergiden muaf tutulmalıdır. Ayrıca asgari ücret tespitinde kullanılan, enflasyon kriteri hesaplama yöntemi değiştirilmelidir. TÜİK tarafından hesaplanan genel enflasyon oranı değil, asgari ücretlinin bütçesindeki en önemli harcama kalemlerini oluşturan gıda, barınma, ısınma, ulaşım ve eğitim harcamaları baz alınarak hesaplanacak Özel Enflasyon Oranı (Endeksi) üzerinden asgari ücrete zam yapılmasını öngörmekteyiz.

2020 yılı için geçerli asgari ücretin vergiden muaf tutulup 2019 TÜİK enflasyon artış oranı ilave edilerek 2 bin 865 lira 40 kuruş brüt, net olarak ise 2 bin 650 lira 50 kuruş olması sağlanmalıdır.” 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir