Ekonomi

Kadın ve Erkek Çalışanlara Doğum ile Askerlik Borçlanması İle Erken Emeklilik

Çalışma hayatında yer alıp yıllarca SGK’ya prim ödeyen vatandaşların sağlamaları gereken 2 koşul daha bulunuyor. Yaş şartını ve gün şartını sağlamaları gereken vatandaşlar tüm şartları tamamladıklarında emekli olabiliyorlar. 

Emekli olmak için uzun süre bekleyen vatandaşlar çeşitli yöntemlerle emekli olma sürelerini kısaltabiliyorlar. 

Kamuilanlari.com olarak bu haberimizde siz okuyucularımıza askerlik ve doğum borçlanması ile erken emeklilik detaylarını soru cevap şeklinde paylaşıyoruz. 

ASKERLİK VE DOĞUM BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİLİK

Posta Yazarı Ekrem Sarısu kendisine ait köşesinden emekli olma hayali kuran vatandaşların sorularını yanıtladı. 

Bu kapsamda bir kadın çalışanın doğum borçlanması ile bir erkek çalışanın askerlik borçlanması konularına dair açıklamalarda bulunan SGK Uzmanı şu bilgilendirmeleri yaptı. 

Askerlik Borçlanması

SORU: 7 Temmuz 1971 doğumluyum. Sigorta girişim 11 Nisan 1994. 6700 gün primim var. Ne zaman emekli olurum? Askerlik borçlanması emekliliğimi öne çeker mi?

CEVAP: 5675 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 54 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmış olmalısınız. Askerliğinizin 500 gününü borçlanırsanız, emeklilik için 25 yıl sigorta süresi, 5600 gün prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 53 yaşınızı dolduracağınız 7 Temmuz 2024’te emekli olabilirsiniz.

Doğum Borçlanması

SORU: 1998 yılı Şubat ayında işe başladım. 2000 gün prim ödemem bulunuyor. İki çocuğum var. Çocuk borçlanması yapabilir miyim? Ne zaman emekli olurum?

CEVAP: Kendinizin ve çocuklarınızın doğum tarihlerini bildirmemişsiniz. Doğumlarınız Şubat 1998’den sonraysa ve aralarında iki yıl süre varsa, doğum sonrasındaki iki yıllık sürelerde prim ödenmeyen günleri borçlanma hakkınız var. Doğumlarınızın söz konusu şartları taşıdığını varsayarsak, iki doğumunuzu borçlanarak toplam 1440 gün kazanabilirsiniz. Doğum borçlanmasından sonra 2535 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5975 güne tamamlamanız şartıyla, 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca doğum borçlanmasından sonra 160 gün daha prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün.

Çalışma hayatında yer alan kadınlar ve erkekler doğum ile askerlik borçlanmaları ile emeklilik tarihlerini öne çekme hakkına sahipler. Kadınlarda doğum borçlanması hakkı 3 çocuğa kadar olurken erkeklerde bu süre askerlik süresi olarak uygulanıyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir