Ekonomi

Kadro Alamayan Taşeron İşçilerin Kadro, Kadrolu İşçilerin Maaş Zammı Mağduriyeti

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçiler bulundukları statüye göre çok çeşitli alanlarda mağduriyetler yaşıyorlar. Genel olarak mali ve sosyal haklar konusunda mağduriyet yaşayan taşeron işçiler bu sorunların çözümü konusunda hükümetten gelecek adımı bekliyorlar. 

Bu konuda muhalefet partilerinden gelen bazı öneriler olsa da, konuya dair somut gelişmeler yaşanmadı. Kamuilanlari.com olarak taşeron işçilerin yaşadıkları sıkıntıları tüm ayrıntıları ile sizlerle paylaşıyoruz.

KADRO ALAMAYANA TAŞERON İŞÇİLERİN SORUNLARI

Kadro alamayan taşeron işçilerin yaşadıkları en önemli sorun mali ve sosyal haklar. Bunların yanında özlük hakları ile ilgilide sorun yaşayan taşeron işçilerde ayrıca bazı işten çıkarılma sorunları da işçiler tarafından dile getiriliyor. Daha öncede AK Parti kanadından kadro alamayan taşeron işçilerin kadroya alınmalarına dair açıklamalar gelmişti. CHP, İYİ Parti ve MHP’nin konuya dair bilgi sahibi olan milletvekilleri de dönem dönem yapmış oldukları açıklamalarla kadro alamayan taşeron işçilerin mağduriyetlerini dile getirdiler. 

KADROYA ALINAN TAŞERON İŞÇİLERİN SORUNLARI

KHK ile kadroya alınan taşeron işçilerin yaşadıkları en önemli sorun maaş zammı konusunda oldu. Maaş zammı toplu sözleşme kapsamında yüzde 4 olarak uygulanan ve 2020’ye kadar o şekilde devam edecek. Zam konusunda yapılan görüş açıklamasında top kurumlara atılmıştı. Görüş yazısının ardından bazı belediye başkanlıkları zam için sendikalarla sözleşmeler imzalarken çok sayıda kurum ve belediye bu süreci sessiz geçirdi. Enflasyon oranının yüzde 15 olduğu dönemde yüzde 4’lük zam alan işçiler ekonomik anlamda zorlandılar, zorlanıyorlar. 

KAMUİLANLARİ.COM OLARAK HEP GÜNDEME TAŞIDIK

Taşeron işçilerin sorunlarını yaptığımız haberlele hep gündeme taşıdık. Son 4 günde konuya dair 5 haber yaparak işçilerin sesleri olduk. Sizlerde bu haberimizin altına yorum yaparak sesinizi duyarabilir ve sorunlarını yetkililere iletebilrisiniz. 

Kadrolu Taşeron İşçiler, Belediye Çalışanları, TYP’liler Asıl İşi Yapıp İşten Çıkarılıyor! başlıklı haberimiz için TIKLAYINIZ

4/D İle Kamu Çalışan Taşeron İşçilerin Maaş, Zam ve İşten Çıkarılma Sorunları başlıklı haberimiz için TIKLAYINIZ

Kadrolu Taşeron İşçilerin Maaşlarına Zam Konusu Meclis Gündeminde başlıklı haberimiz için TIKLAYINIZ

TBMM Gündemi: Asıl İşi Yapan Taşeron İşçiler Kadro Alamıyor başlıklı haberimiz için TIKLAYINIZ

Kamuilanlari.com – ÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir