Ekonomi

Kamu İşçileri İçin Toplu İş Sözleşmesinde Yüzde 20.3 Zam Çizgisi

Kamu kurumlarında çalışan kamu işçileri toplu sözleşme yapılması bekleniyor. Bunun için ise masaya Türk İş Sendikası oturacak.

Yaklaşık 210 bin işçi için masaya oturacak Türk İş zam konusunda geri adım atmayı düşünmüyor. Türk İş Sendikası tarafından ele alınan zam konusuna dair yapılan açıklamalarda enflasyon oranında zam talebi dile getiriliyor. 

TÜRK İŞ’İN ENFLASYON ORANINDA ZAM TALEBİ

Türk İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay, toplu sözleşme ve kamu işçilerine zam konusuna dair yapmış olduğu değerlendirmelerinde çok net ifadeler kullandı. İşçi tarafı olarak enflasyon rakamının altında herhangi bir öneriyi kabul etmeyeceklerini ifade eden Ergün Atalay o yapmış olduğu konuşmasında şu ifadeler yer vermişti. 

“Enflasyonun altında bir rakamı kabul etmek zinhar mümkün değil… İşçinin başını aşağıya düşürecek hiçbir sözleşmenin altına imza atmayız”

Bu kapsamda 2018 yılı enflasyon oranlarına göre bir zam bekleyen işçilerin bu talepleri kabul edilirse maaşlara yüzde 20.3 oranında zam yapılması gündeme gelecek. 2019 yılı hedefleri ise yüzde 15.9. Türk İş Sendikası hükümetin hedeflediği rakamı değil 2018 yılı rakamlarına sıcak bakıyor. Bunun için kamu işçileri için öne çıkan zam oranı yüzde 20.3.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir