Ekonomi

Kamuda Çalışan Taşeron İşçiler İçin Enflasyon Farkı Oranında Zam Mücadelesi

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan kamu kurumlarında kadroya alınan taşeron işçilere yapılacak zam tutarlarına dair açıklamalarda bulundu. 

Bu kapsamda toplu sözleşmeli ile sağlanacak yüzde 4’lük zam oranına değinen Mahmut Arslan enflasyon farkı oranında zam talebini yineledi.

KİT ÇALIŞANLARINA KADRO

Hak İş Başkanı Mahmut Arslan yapmış olduğu konuşmasının başında KİT çalışanlarına kadro verilmesi konusuna değindi. Bu konuda yapılan çalışmaları hatırlatan Mahmut Arslan, bu başarıda keşke KİT çalışanlarının da sorunu çözülmüş olsaydı dedi. 

“Maalesef KİT’lerde çalışan ve gerçekten kadroyu hak eden arkadaşlarımızın çeşitli gerekçeklerle kadroya alınmaması hepimizi üzdü. Çünkü büyük bir başarıya, büyük bir reforma imza atmıştık. Bu büyük reformda keşke bu arkadaşlarımızın sorunu da çözülmüş olsaydı.”

ENFLASYON FARKI ZAM TALEBİ

Konuşmasında belediye çalışanları ile taşeron işçi çalışanlarına yapılacak zam oranlarına da değinen Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan toplu sözleşmeyi hatırlattı. 

Bu çerçevede belediyelerin bu süreci beklemeden adım atmalarını değerlendiren Mahmut Arslan şu ifadeleri kullandı. 

”Kararnameye göre 2020’ye kadar herhangi yeni bir düzenleme yapılmayacak olsa bile Türkiye’nin gerçekleri, çalışanların talepleri, bizim bu konudaki kararlı ve gerçekten kabul edilebilir, makul taleplerimiz kamuoyu tarafından karşılık buldu. Siyaset de bu konuda belli bir noktada geri adım attı. İnşallah kamudaki, bakanlıklardaki arkadaşlarımız için de bir iyileştirme, enflasyon farkı verilmesi konusunda çabamız devam edecek. Ne kadar sürer bilemiyorum, ama Antalya’da yaptığımız düzenleme diğer illeri de etkileyecek önemli bir adımdır. Bizim için sevindirici oldu, işçi arkadaşlarımız da büyük bir mutlulukla takip ettiler.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir