Ekonomi

Karatay’ın açıklaması sonrasında yüzde 100 zam yaptılar!

Kuyruk yağı hakkında önemli açıklamalarda bulunan ünlü İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın açıklamaları sonrasında flaş bir gelişme yaşandı.

KUYRUK YAĞINA YÜZDE 100 ZAM YAPILDI 

“Kavurma kuyruk yağı ile birlikte yenmeli.” diyerek kuyruk yağı hakkında açıklama yapan ünlü İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, “O zaman dinç olur, dağlara çıkar inersiniz. Yumurta sarısı ile beraber bol köy yağı ile beraber yenecek. Kavurmada kuyruk yağı ile beraber yenecek. Bu Anadolu’da adettir, kuyruk yağını eritip içerler ve de 90-95 yaşına kadar yaşarlar.” ifadelerini kullandı.

Karatay’ın yaptığı açıklamalar sonrasında kuyruk yağının kilosuna yüzde 100 zam yapıldı. Vatandaşların Karatay’ın açıklaması sonrasından yoğun bir şekilde doğal bir yağ türü olan ve yemeklere lezzet katan kuyruk yağının kilosu 25 TL ‘den 50 TL’ye çıkarıldı.

KUYRUK YAĞINI EN FAZLA KEBAPÇILAR KULLANIYOR

Ünlü İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay hocanın açıklamaları sonrasında yapılan zam hakkında açıklama yapan Adana Kasaplar Odası Başkanı Murat Saruhan Yağmur, kuyruk yağının en fazla kebapçılar tarafından kullanıldığını belirterek, “Canlı hayvan ihracatından dolayı elimizde darlık var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanlığının talimatıyla bu ihracat durduruldu. Önümüzdeki günlerde fiyatların düşeceğine inanıyoruz. Doğu illerinde 45 liraya kadar düştüğünün bilgisi geldi” dedi.

KUYRUK YAĞI NEDİR?

Canan Karatay’ın açıklamaları sonrasında en fazla merak edilen konular arasında yer alan kuyruk yağının ne olduğu araştırılmaya başlandı. Karatay’ın bahsettiği gibi yiyenlerin 90-95 yaşına kadar yaşadığını dile getirdiği kuyruk yağı küçükbaş olarak adlandırılan koyun vb. hayvanların omurgasının sonunda kuyruk kısmına yakın bölümde biriken yağ kısmı olan kuyruk yağı olarak bilinir. Kuyruk yağının bir diğer ismi de don yağıdır. Don yağı bir diğer adıyla kuyruk yağı oda sıcaklığında katı durumdadır. 

KUYRUK YAĞI FAYDALARI NELERDİR?

Yüzde 100 zam yapılan kuyruk yağının faydaları ise saymakla bitmiyor.  Kuyruk yağı faydaları hakkında da açıklama yapan Yağmur, “Kuyruk yağı 20 derecede eriyor. Hiçbir zararı yok. Diğer yağlardan daha sağlıklı. Biz kuyruk yağı tüketiyoruz vatandaşlarımızın da tüketmesini istiyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir