Ekonomi

Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Geri Ödemesiz Devlet Destekleri

Hükümetin en önemli sorunu işsizlik gibi görünüyor. İşsiz vatandaş sayısının 4 buçuk milyon seviyesinde olması ve bu sayının çok önemli bir kısmının gençlerden oluşması bu konuda adım atılmasına neden oluyor. 

İşsizlik sorunun çözümü adına öncelikle işverenlere bazı teşivk destekleri sağlanıyor. İş arayan vatandaşlar için ise çeşitli kurslar ve programlar devam ediyor. 

Tüm bunların dışında işsizlik sorununun çözümü için devlet vatandaşlara iş kurma desteği sağlıyor. Kendi işini kuracak vatandaşlara sağlanan bu destek detaylarını sizlerle paylaşıyoruz. 

DEVLETTEN KENDİ İŞİNİ KURACAK VATANDAŞLARA DESTEK

Devlet tarafından sağlanan iş kurma desteği iki aşamalı olarak sağlanıyor. Bu desteklerden ilki sigorta primi desteği ikincisi ise gelir vergisi desteği.

Bu iki destek vatandaşlara direkt olarak ödenmiyor ancak bu iki destek ile iş kuracak vatandaşların çok önemli iki maliyeti ortadan kaldırılıyor. 

Bu Destek Detaylarına Göre

Kendi işini kuracak vatandaşlara sağlanan ilk destek sigorta primi desteği. Bu destek ile 29 yaşını bitirmemiş gençler kendi işlerini kurduklarında sigorta primleri 12 ay süreyle devlet tarafından ödeniyor. Sigorta primi ödemeleri aylık 882 TL olarak ödenirken bu destek ile gençler bir yılda 10 bin 550 TL civarında tasarruf etmiş oluyorlar. 

Diğer destek ise Vergi Desteği. Vergi desteği ile kendi işini kuran vatandaşlara 3 yıl süreyle vergi muafiyeti elde ediyorlar. Geliri 75 bin TL ve altında olması durumda gelir vergisi ödemeyecekler. 

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir