Ekonomi

Kıdem Tazminatı Konusunda İşverenlerden İlk Açıklama Geldi

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonundan (TİSK) son günlerin en çok gündem maddesi olan ekonomi konularından Kıdem Tazminatı hakkında açıklamalarda bulundu. 

TİSK konuya dair yapmış olduğu açıklamasında düzenleme yapılması planlanan konuya ilişkin görüşlerini kamuoyu ile paylaştı. 

TİSK’TEN KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI

TİSK tarafından yayımlanan yazılı açıklamada kıdem tazminatı düzenlemesinde her kesimin mutlu olacağı bir çözümün yaratılması gerektiği vurgulandı. Bu çerçevede tarafların dengelerinin gözetildiği ve çalışma barışının korunduğu bir ortamın sağlanmasının önemine dikkat çeken TİSK böyle bir çalışa  için her türlü katkıyı sunacaklarını ifade etti.

TİSK açıklamasında kıdem tazminatının zaman içinde değişikliğe uğradığını ifade ettiği yazılı açıklamasında, kıdem tazminatı ödemesine işsizlik sigortası ve iş güvencesinin de eklenmesiyle, işverenin maliyetleri yükselmiş ve mali yükü artmıştır, ifadelerine yer verdi. Kıdem tazminatı yüksekliğinin ve istihdam vergilerinin ekonomide yaşanan zor zamanlarda işverenlerin ödeme zorluğuna neden olduğunu ifade eden TİSK yeniden düzenlemeye dair şu ifadeleri kullandı.

TİSK’in Yazılı Açıklaması

Birbirinden bağımsız olarak yapılan işsizlik sigortası, iş güvencesi ve kıdem tazminatı uygulamalarının ortak amaca hizmet ettikleri göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenmesi, işveren maliyetlerinin hakkaniyete uygun bir düzeye indirilmesine, istihdamın artırılmasına ve dolayısıyla rekabet gücü artacak işletmelerin ülke ekonomisine daha güçlü katkı sunmasına vesile olacaktır. Kıdem tazminatının sürdürülebilirliği için sürdürülebilir işletmelerin varlığı öncelikli koşuldur. İşveren maliyetleri içinde önemli yer tutan kıdem tazminatının mali yükünün hafifletilmesi ile sürdürülebilirlik güvence altına alınacağı gibi kıdem tazminatına daha fazla çalışanın erişmesine de imkan sağlanmış olacaktır.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir